^Nahoru
Dne 17. 2. 2023 jsme se v rámci hodin výtvarné výchovy a němčiny vydali s 8. C na procházku historickým Děčínem. Žáci se seznámili s vybranými objekty, u ktrerých zkoumali akchitektonický původ. V duchu projektového vyučování školáci doplňovali pracovní list, který byl zčásti v německém jazyce. Procházka byla velmi hravá, neboť partička kolem Lukýňa cestou objevila gumového ježka, který nás doprovázel až na zámek. Tam jsme spočinuli v oblíbené kavárně, kde bylo odměnou veliké kakao se šlehačkou.
Dne 24. ledna 2023 se žáci 9. A přesvědčili, že výuka výtvarné výchovy nemusí vždy probíhat ve školních lavicích. Vyrazili jsme proto na odvážnou výpravu s cílem zjistit, jaké stavby stojí v blízkosti naší školy. Hned od začátku vše pečlivě zapisovala slečna sekretářka Adélka. A bylo co zapisovat... Na dopravním hříšti vyzkoušelo duo J + J (kromě pozorování balustrád) i odolnost jedné z dopravních značek, při sestupu ke kolejím a pohledu na renesanční okenní římsy se pan Kšilt se slečnou Kulichovou oddávali nekončícím soubojům připomínající řeckořímský zápas a historická část Děčína před Dlouhou jízdou nás skutečně fascinovala nejen pozorováním doutnajícího odpadkového koše, který prokazatelně hořel již před naším příchodem. Samotná Dlouhá jízda byla radostí pro všechny - pan učitel Kroupa by jásal. Tolik skoků přes kozu, výmyků a salt snad nikdy tato komunikace nezažila. Bylo v nás tolik lásky k přírodě, že honosní pávi na zámku si nevšimli ani jedné sněhové koule v našich rukách. Na 1. nádvoří jsme vzdali u sochy rytíře hold našim dřevořezbářům, když jeden z Oviraptorů vytasil svoji rybičku a zkoušel otesávat. Výlet jsme zakončili v příjemné kavárně, kde se mnozí nad lahodným šálkem cítili jako mezi svými. Netřeba zdůrazňovat, že jsme si procházku všichni dosyta užili.
Ve středu 12. října se v prostoru auly uskutečnila soutěž malých kadeřnic. Tři šikovné slečny se spolu se svými modelkami utkaly v česání, kdy úkolem byl co nejzajímavější účes. Všechny se pečlivě připravily a donesly si spoustu potřebných kadeřnických pomůcek. Porota, která měla i mužské zastoupení, nakonec zhodnotila, že nejlépe se úkolu zhostila Eliška Pešková (třída 6. B), na druhém místě skončila Darina Pytlíková (třída 8. A) a třetí skončila Lucka Hodboďová (třída 5. B). V roli modelek trpělivě seděly Sára Horáková, Karin Borovičková a Jitka Srbová. Všem srdečně blahopřejeme.
V průběhu měsíce září probíhala výtvarná soutěž, ve které žáci mohli předvést nejen své výtvarné schopnosti, ale i prozradit cíl letní dovolené. Ve velké hromadě výkresů jsme ocenili zvlášť šikovné prvňáčky a jejich starší soupeře z vyšších ročníků prvního stupně. Velkou radost nám udělal fakt, že i mezi žáky druhého stupně se našli odvážlivci s chutí něco nakreslit. Všem srdečně blahopřejeme a ostatní se mohou těšit na předvánoční andělské vyrábění.
Výherci soutěže :
1. místo - Vašík Češka 1. A, Lenka Lajblová 3. B, Verča Středová 8. C
2. místo - Kája Šenekl 1. A, Jana Bicencová 4. A, Matěj Toušek 8. A
3. místo - Sára Havlová 1. B, Bára Nováková 3. A, Kačka Davidová 8. C
Diplom za účast - Mája Banduričová 4. A, Dominik Kopal 4. B
Ve středu 18. 5. 2022 se v prostorách naší školy uskutečnil 1. ročník Kuchařské soutěže žáků šestých ročníků. Soutěž začala dopoledne, kdy byl týmům vyměřen čas na přípravu 10 nejhezčích a chuťově nejpovedenějších chlebíčků. Týmy s názvy Zajdové, Chlebíčci, Monkey Man, Bochník Ňufy, Dvanáctky, Holešáci, Máme toho hodně, Klobásky, Pakouni a Kauflanďáci pečlivě připravovaly své výtvory, které si mohly promyslet se svými mentory. Během dvou hodin se na podnosech vyjímaly klasické chlebíčky se salátem, s různými pomazánkami, ale i avokádové nebo „ na sladko“. Mezitím se vážená porota ve složení učitelů Jany Chmelové, Jana Medka, Pavla Řezníčka, Daniela Tůmy a milého hosta – děčínského basketbalisty Ondřeje Šišky usadila k hodnocení a soutěž mohla vrcholit. Porota posuzovala kromě image týmu hlavně chuť, vzhled a originalitu chlebíčků. V konečném hodnocení porotu nejvíce oslovily chlebíčky týmů Bochník Ňufy, Chlebíčci a absolutním vítězem se stal dívčí tým Dvanáctky, které oslnily promyšleným stylingem nejen na chlebíčcích. Všichni si odnesli hodnotné ceny a vítězky i putovní pohár, který do soutěže věnovala galerie Artmaterial.
Velké poděkování patří všem kuchtíkům, kteří statečně bojovali. V organizaci samotné soutěže děkujeme paní učitelce Janě Chmelové, která děti dobře připravila a členům poroty, kteří s nadšením ochutnávali a hodnotili žákovské výtvory. Děkujeme studentce Karolíně Strakové, která pro všechny napekla cupcaky a ochotně se postarala o servírování a stolování. Děkujeme trojici osmáků – Nině Jónové a Honzům Barcalovi a Belanovi za fotografování a hudební produkci.
Za rok „na vařenou“!
V uplynulém měsíci proběhla na naší škole hudební soutěž, která byla kvůli covidovým opatřením dvakrát přeložena. Přihlásit se mohli všichni, kteří rádi zpívají, tancují nebo hrají na nějaký hudební nástroj. Porota s názvem DaZuPaZu hodnotila především obtížnost zvolené skladby, provedení a celkový dojem. Nakonec jsme vedle pěkných pěveckých vystoupení zhlédli i hru na housle, klavír nebo bicí soupravu, kterou svému svěřenci přišel ochotně nainstalovat pan Karel Suchánek. Všichni zúčastnění si zaslouží velké uznání a pochvalu za odvahu a odhodlání vystoupit. Několik dětí získalo diplom za účast, ti úspěšnější si odnesli věcné ceny a vystoupali na stupínky vítězů.
Celkové pořadí
Kategorie zpěv:
1. místo - Jakub Ruiz (2. B) / Martina Margušová (7. B)
2. místo – Anežka Pazderková (2. B) / Bára Burešová (4. A)
3. místo – Anička Mrvová (2. B) / Ella Bajerová (7. A)
Kategorie zpěv + hudební nástroj:
1. místo - Viola Hanáčková (1. A)
2. místo - Rosa Libichová (1. A)
3. místo - Lucie Hodboďová (4. B)
Kategorie hudební nástroj:
1. místo - Sebastian Kalas (3. B) / Jakub Rokos (4. A)
2. místo - Tereza Hrčková (3. A) / Franceska Adamson (5. A)
3. místo - Aneta Žídková (3. A) / Max Kyral (4. A) a Laura Prachová (7. B)
Diplom za účast: Madlen Banduričová (3. A), Vojtěch Struk (2. B), Valentýna Eva Toncarová a Elizaveta Timoshina (obě 3. A), Nina Mašinová a Franceska Adamson (obě 5. A), Emma Bajerová (3. B), Jeroným Libich (4. B) a Rozárie Privarová (5. A).
Společnost BIP vydavatelství s.r.o. poskytla žákům 6. ročníků zajímavou publikaci s názvem V síti. Obsahem této přínosné brožury jsou témata zabývající se rizikovými oblastmi v životě mladých lidí – kyberšikana, špatné stravovací návyky nebo riziko sociálních sítí. Během dvou vyučovacích hodin zmapovaly třídy 6. A a 6. B formou projektu příčiny, důsledky a možnou pomoc v těchto oblastech. Žáci se obohatili o cenné rady, utřídili si informace a utužili kolektiv při skupinové práci, která vyžadovala spolupráci, dobrou komunikaci a kvalitní organizaci.
Během podzimních měsíců byla na naší škole vyhlášena výtvarná soutěž. Žáci si ve svých pracích mohli vybrat z různých témat - Co se děje pod zemí ?, Moje nejoblíbenější hračka, Let do vesmíru... Do soutěže se nakonec přihlásilo velké množství dětí se svými výtvory, ze kterých bylo nelehké vybrat vítěze. Mezi druhostupňovými žáky nenašli konkurenci Josef Mrva z 8. A, Jan Křesálek z 8. B a Tomáš Truněček ze 7. C. Mezi menšími dětmi se na 1. místě v dané kategorii umístila Terezka Svobodová z 2. A, Janička Bicencová a Terezka Hrčková (obě ze 3. A). Na druhých místech skončili Sofinka Hubáčková z 1. A, Stázka Bromová ze 3. B a Viktor Kratochvíl ze 3. B. Bronzovou příčku obsadili Vojta Bendásek z 2. A, Kuba Černoch ze 4. B a Ondra Hanuš ze 2. B. V konečném hodnocení udělila porota také několik pochval za účast. Všichni si odnesli pěkné ceny a odměnou pro šikovné výtvarníky je určitě i skutečnost, že nejlepší práce jsou vystavené v dětském oddělení v knihovně. Těšíme se na Vás v další soutěži, kterou připravujeme na jarní měsíce. Bude tentokrát na téma : "Ukaž, co dokážeš vyrobit..."
Naše škola zakoupila pro výuku hudební výchovy sady Boomwhackers. Jedná se o perkusní nástroj, který se skládá z plastových trubek různé barvy a délky. Díky tomu perkuse vydávají různě vysoké tóny. Tento nástroj je unikátní v tom, že ho mohou použít prakticky všichni žáci hned - bez rozdílu hudebního nadání. Každý z žáků přistupuje k nástroji po svém, neboť perkuse vydávají zvuk na velké části povrchů, včetně lidského těla. Nejen koledy si kolem Vánoc zahrála třída 8. B, která patří k největším hudebním nadšencům.