středa, 29 září 2021 13:20

Návštěva SŠ a výstavy v Libverdě

Žáci devátých ročníků využili dne otevřených dveří na Střední škole zahradnické a zemědělské Antonína Emanuela Komerse v Děčíně Libverdě a navštívili výstavu Libverda 2021. Při této příležitosti měli možnost nahlédnout do vnitřních i venkovních prostor areálu školy a seznámit se s učebními a maturitními obory na této škole. Prošli si výstavu z místní zeleninové zahrady, okusili mošt z místních odrůd jablek. Zájemci se podívali i do ohrad a stájí pro dobytek a koně. Mohli porovnávat zvířata (králíky, drůbež, morčata apod.) od chovatelů z okolí Děčína. Posuzovali květinové aranžmá ze soutěže Děčínská kotva či si mohli vyslechnout odborný výklad k jednotlivým farmářských strojům.

neděle, 26 září 2021 19:44

Ledčice aneb zpátky do pravěku

úterý 14. 9. 2021 vyrazili žáci 8.B, 9.A a 9.B do HistoryParku v Ledčicích nedaleko Řípu. Žáci si připomněli nejen znalosti z dějepisu, ale také se seznámili s pracovní pozicí odborného lektora, terénního archeologa a experimentálního archeologa. Během projektové výuky navštívili římský tábor, neolitické obydlí, kopali zásobní jámu pravěkým nástrojem z paroží. Pokoušeli se mlít mouku pomocí pravěkých pomůcek, vytvořit oděv apod. Na dalším stanovišti na ně čekaly částečně odkryté hroby, z kterých archeologickými nástroji odkrývali ostatky ženy pastýřky, pravěkého lovce či keltského bojovníka. Z keramické hlíny vytvářeli sošky venuší či primitivní keramiku.

Zpestřit si adventní čas zajímavou činností je už pro sedmáky tradicí. Loni jsme obdarovali opuštěná zvířata v děčínském útulku, letos jsme na školní zahradě ustrojili vánoční strom pomocí jablíček a mrkví. Dárkem pro nás se stal vánoční výlet. Ve čtvrtek 19. 12. jsme navštívili firmu Rautis v Poniklé v Krkonoších, která vyrábí vánoční ozdoby z ručně foukaných skleněných perel už od počátku 20. století. Prošli jsme celou výrobou. Viděli jsme foukání skla do různě velkých forem, jejich vnitřní stříbření roztokem, vnější barvení a ruční domalovávání a zdobení třpytkami. Na závěr jsme měli možnost spatřit tvorbu různých tvarů ozdob pomocí drátků. Abychom však jen nepozorovali, ve vánoční dílně si každý z nás vyrobil dle své fantazie vánoční hvězdu, která rozsvítila vánoční stromečky u nás doma.

V druhé části dne jsme se vnořili do podzemí Bozkovských dolomitových jeskyní. Obdivovali jsme krásu podzemních prostor a popustili uzdu své fantazii při pohledu na krápníkovou výzdobu. Očistili jsme své plíce, zamávali jsme spícímu netopýrovi a užívali si zeleného třpytu největšího podzemního jezera u nás.

Mnoho štěstí, zdraví, lásky a spokojenosti v novém roce 2020 přejí všem sedmáci.

úterý 17. prosince 2019 jsme se opět sešli na tradičních vánočních trzích, které každý rok pořádá ZŠ Dr. Miroslava Tyrše. Letos neproběhly na půdě školy, ale žáci prodávali své výrobky ve stáncích na Masarykově náměstí u vánočního stromku. Počasí nám přálo, a tak se žáci radovali ze setkání s rodiči, kteří si přišli užít vánoční atmosféru se svými dětmi. Přidali se i cizí kolemjdoucí občané města, které přilákalo ke stánkům a stromečku nejen vystavené zboží, ale i vánoční vystoupení žáků ZŠ Dr. Miroslava Tyrše.

středa, 20 listopad 2019 21:18

Sametová revoluce na Vrchličáku

Ve čtvrtek 14. 11. si žáci celé školy v rámci projektového dne k 17. listopadu 1989 připomněli 30. výročí pádu komunistického režimu. V improvizovaném muzeu si prohlédli výstavku hraček, odznaků, peněz, předmětů denní potřeby, učebnic a dobového tisku z čtyřicetileté éry totalitního režimu. Navštívili jednu ze dvou promítacích místností, kde pracovali s dobovými dokumenty. Zatímco žáci osmého a devátého ročníku vytvářeli vzdělávací panely a pracovní listy pro mladší spolužáky, sedmáci se s událostmi listopadových dní sametové revoluce seznamovali v děčínském muzeu. Po návratu využili vytvořených panelů a pracovních listů ke skupinové práci a na závěr v aule všichni zhlédli dokument Jak to říct dětem a debatovali se spoluautorkou Taťánou Markovou.

neděle, 29 září 2019 21:13

Poznej své město aneb Bronz je náš

Od roku 2014 připravují děčínští skauti historickou soutěž „Poznej své město“ pro žáky sedmých a osmých tříd. Letos naši školu reprezentovaly dva týmy ze sedmých tříd. Každý tým si vylosoval jednu ze čtrnácti tras s 12 zajímavými objekty. Žáci museli k objektům dorazit, na místě se dozvěděli zajímavosti z historie domu, pomníku, sochy apod. a museli splnit vždy tři úkoly. Týmy tak prošly centrum Podmokel, vyšplhaly na Pastýřskou stěnu či navštívily odlehlé části města. Po několikahodinovém putování začalo sčítání bodů na atletickém hřišti. Výsledek nás potěšil, tým 7.B získal třetí místo a nezahanbil nás ani tým 7.A, který se umístil na místě pátém . Žákům děkujeme za vzornou reprezentaci školy.

V úterý 24. 9. 2019 žáci 7.A a 7.B společně navštívili v rámci historické exkurze památný Vyšehrad. Nejprve se seznámili se základními historickými fakty, které mapují nejstarší osídlení Vyšehradu až po současnost. Potom se rozdělili do 12 družstev a pomocí návodných otázek plnili nejrůznější úkoly v areálu Vyšehradu. Ukázalo se, že orientovat se v plánku není tak snadné, jak se na první pohled zdálo. Nakonec však všichni dorazili na správná stanoviště, kde pracovali s textem pověstí, vyhledávali informace u soch, na vyhlídce a historických budovách. V závěru také navštívili slavný vyšehradský hřbitov a poklonili se u hrobů českých velikánů.

středa, 26 červen 2019 20:35

Cestujeme po Chorvatsku aneb V Zadaru a na Pašmanu

Ve čtvrtek jsme vyrazili za západem slunce do historického Zadaru.