neděle, 26 únor 2023 18:38

Návštěva bývalého ghetta v barokní pevnosti aneb 9. A v Terezíně

Ve středu 22. 3. se vypravili žáci 9. A v rámci výuky dějepisu za zmizelými židovskými sousedy. Kde jinde nasát atmosféru druhé světové války než v bývalé věznici a ghettu? Žáci si prošli objektem Malé pevnosti, vybudované Josefem II. na konci 18. století, která za druhé světové války sloužila jako věznice pro politické odpůrce nacismu z protektorátu Čechy a Morava. Měli možnost vcítit se do uvězněné Milady Horákové, v 50. letech popravené komunisty, či příbuzných atentátníků na Reinharda Heydricha, Jana Kubiše a Josefa Valčíka. Informace o životě v ghettu, získané při návštěvě Muzea ghetta v Terezíně, porovnávali s fragmentem propagačního filmu, který nechali vytvořit nacisté za války, aby prezentovali Terezín jako lázeňské město, které vůdce Hitler daroval za odměnu židovské populaci.