Workshop s názvem Demokracie a dezinformace, který je v současnosti stále testován a vylepšován, především co do využitých interaktivních techniky výuky, se uskutečnil 6. listopadu na ZŠ Dr. M. Tyrše v Děčíně.
Jeho tématem byla role dezinformací a deep fakes v dnešní společnosti. V době, kdy mnoho lidí čerpá informace ze sociálních sítí, čelíme významnému nárůstu dezinformací a nenávistných projevů, se právě katedra politologie FF UJEP věnuje tomu, jak jsou tyto problémy reflektovány u žáků na základních školách.
Ve školním roce 2021/2022 jsme se přihlásili do projektu Průša pro školy. Jeden zástupce pedagogů za první a jeden zástupce za druhý stupeň prošli proškolením na 3D tiskárnu Prusa Mini+ a navštívili sídlo Prusa Research, což byl obrovský zážitek. 3D tiskárnu máme nyní zapůjčenou a pokračujeme v projektu, aby tiskárna mohla i dále sloužit žákům naší školy.
Vzdělávání žáků v oblasti vzájemných vztahů, kultury a historie příhraničních oblastí.
ZŠ Tyrše se účastní pilotního projektu „Mít kuráž“, testování v programu pro získávání občanské odvahy.
Financováno EU. Partneři projektu jsou UJEP UL a TU Dresden. Projekt je zaměřen na podporu přeshraniční spolupráce mezi Saskem a ČR.
O2 Chytrá škola je projekt Nadace O2, který si klade za cíl naučit děti, rodiče a učitele jak správně využívat technologie a být přitom v bezpečí na internetu.
Nadační příspěvek 68 600 Kč může škola využít:
(a) na tvorbu nových předmětů/kurzů zaměřených na podporu e-bezpečí a digitální gramotnosti, na inovaci předmětů/kurzů stávajících nebo na zavádění a rozvoj online výuky,
(b) na realizaci projektů využívajících IT nástroje, tj. realizaci dlouhodobých či krátkodobých projektů a projektových dnů a aktivit využívajících projektovou metodu,
(c) na tvorbu publikací, aplikací, videí nebo jiných nástrojů dalšího vzdělávání,
(d) odměny pedagogů, kteří se naplňováním účelu aktivně zabývají,
(e) na nákup technologického zařízení.