Vážení rodiče,
Vaše děti obdržely přihlášky na střední školy. Na přední stranu přihlášky je nutné doplnit následující kolonky:
Přihlášku musí odevzdat zákonný zástupce na střední školu (pokud se Vaše dítě hlásí na dvě střední školy, obdrží dvě přihlášky, odevzdává na každou školu jednu přihlášku) nejpozději do 1. 3. 2022.
Zápisové lístky budu vydávat zákonným zástupcům žáků ve čtvrtek 3. 3. 2022 od 9.00 do 12.00 a od 12.30 do 16.00 a ve čtvrtek 10. 3. 2022 od 9.00 do 12.00 a od 12.30 do 16.00 v kabinetě výchovného poradce v 1. patře hlavní budovy školy.
Další informace k přijímacímu řízení visí v podobě prezentace na webových stránkách školy v kolonce výchovné poradenství.
S pozdravem Mgr. Lucie Plechatá, výchovný a kariérový poradce
Zkusili jste někdy vytvořit vlastní animovaný film? Dokázali byste dabovat kreslenou pohádku z Divokého západu? Přesně to si vyzkoušeli žáci 9.A, 9.B a 8.B při návštěvě Národního filmového muzea v Praze, kam zamířili v pátek 10. 12. 2021. Prošli si všechny expozice věnované historii filmového záběru, omrkli finty původního animovaného studia Disney Brothers Studio, prohlédli si technické „promítačky“ prvních rozpohybovaných obrázků, nasadili si brýle a sluchátka, aby se ponořili do virtuální reality, ale nejvíc je zaujala možnost vytvoření vlastního animovaného příběhu. Pomocí figurek a počítačového programu rozpohybovali minipříběh. V tzv. „ruchárně“ dostali možnost nahrát zvukové efekty a nadabovat kreslený western. Žáci se nejen pobavili, ale poznali i nové profese. Třešničkou na dortu se stala návštěva Národního muzea s možností prohlídky historické budovy, spojovacího tunelu s videoprodukcí a nahlédnutí do expozic Zázraky evoluce, Okna do pravěku a Sálu minerálů. Exkurzi zakončil pohled na Václavské náměstí z ptačí perspektivy kopule Národního muzea.
Už tradičně naše nejmenší žáčky v době adventní navštěvují deváťáci v maskách Mikuláše, andělů a čertů. I letos Mikuláš naděloval sladkosti nejen v přípravné třídě, ale i v prvních, druhých a třetích třídách. Mnozí se na Mikuláše těšili, jiní se ustrašeně otáčeli po čertech a uvítali pohlazení andělů. Ti nejstatečnější si domů kromě dobrot odnášeli i památeční čertovskou šmouhu od pekelníků. Mikuláš s anděly však potěšil i děti z Mateřské školy v Pohraniční. Malí šikulové zazpívali písničky či přednesli básničky. Jistě někteří z nich zasednou příští rok do našich prvních tříd.
Ve středu 1. 12. 2021 navštívilo 18 žáků devátých ročníků Střední zdravotnickou školu v Děčíně. Prošli si čtyřmi stanovišti, na kterých se seznámili s náplní maturitních oborů praktická sestra a sociální činnost. Vyzkoušeli si masáž srdce na figurínách, odběr krve na umělé paži, přebalovali figurínu novorozence či vyměňovali zubní protézy „nemocným“ figurínám. Na vlastním těle pocítili pomocí pomůcek neduhy stáří a díky různým typům brýlí se mohli vžít do pacientů se zrakovými vadami. Na závěr si zahráli pexeso pro zrakově postižené a prohlédli si knihu napsanou a ilustrovanou Braillovým písmem. Návštěva se nám moc líbila a některé žáky inspirovala při volbě budoucí profese.
Žáci 9. A, 9. B a 8. B v úterý 16. 11. 2021 se vypravili do barokní pevnosti Terezín. Pochmurný listopadový den vytvořil dokonalou kulisu pro vnímání pohnuté historie, která se zde odehrávala během druhé světové války. Naší první zastávkou byla bývalá věznice pražského gestapa v Malé pevnosti. Zde se žáci ve zdech správního a mužského dvora dozvěděli o denním režimu a strastech, které provázely každý den politické, židovské a další vězně. Společně nahlédli do cely, v níž byl vězněn sarajevský atentátník Gavrilo Princip, nebo do vzorové holírny, kterou vězni nesměli navštěvovat. Půlkilometrovou chodbou v hradbách došli na bývalé popraviště a prohlédli si i bazén vybudovaný pro rodiny dozorců. Ve čtvrtém dvoře se dozvěděli o epidemii skvrnitého tyfu, který měl za následek úmrtí velkého počtu vězňů i těch, kteří jim na konci války přišli na pomoc. V kině žáci zhlédli dochovaný zbytek propagačního filmu o Terezíně, kterým nacisté za války chtěli přesvědčit delegaci Červeného kříže, že město Terezín daroval Hitler židům jako oázu uprostřed Evropy zmítané válkou. S historií ghetta zřízeného za války ve vlastním městě byli žáci seznámeni u pietního místa u řeky Ohře. Získané informace si pak doplnili při návštěvě Muzea ghetta a Magdeburských kasáren při vyplňování pracovních listů.
Vážení rodiče a žáci,
v příloze tohoto článku najdete prezentaci s informacemi k přijímacímu řízení na střední školy pro tento školní rok, kterou jsem prezentovala na třídních schůzkách 9. 11. 2021.
Žáci devátých ročníků využili dne otevřených dveří na Střední škole zahradnické a zemědělské Antonína Emanuela Komerse v Děčíně Libverdě a navštívili výstavu Libverda 2021. Při této příležitosti měli možnost nahlédnout do vnitřních i venkovních prostor areálu školy a seznámit se s učebními a maturitními obory na této škole. Prošli si výstavu z místní zeleninové zahrady, okusili mošt z místních odrůd jablek. Zájemci se podívali i do ohrad a stájí pro dobytek a koně. Mohli porovnávat zvířata (králíky, drůbež, morčata apod.) od chovatelů z okolí Děčína. Posuzovali květinové aranžmá ze soutěže Děčínská kotva či si mohli vyslechnout odborný výklad k jednotlivým farmářských strojům.
V úterý 14. 9. 2021 vyrazili žáci 8.B, 9.A a 9.B do HistoryParku v Ledčicích nedaleko Řípu. Žáci si připomněli nejen znalosti z dějepisu, ale také se seznámili s pracovní pozicí odborného lektora, terénního archeologa a experimentálního archeologa. Během projektové výuky navštívili římský tábor, neolitické obydlí, kopali zásobní jámu pravěkým nástrojem z paroží. Pokoušeli se mlít mouku pomocí pravěkých pomůcek, vytvořit oděv apod. Na dalším stanovišti na ně čekaly částečně odkryté hroby, z kterých archeologickými nástroji odkrývali ostatky ženy pastýřky, pravěkého lovce či keltského bojovníka. Z keramické hlíny vytvářeli sošky venuší či primitivní keramiku.