čtvrtek, 03 únor 2022 13:02

Doučování žáků škol – Realizace investice 3.2.3 Národního plánu obnovy

Doučování žáků škol – Realizace investice 3.2.3 Národního plánu obnovy

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ve spolupráci s Národním pedagogickým institutem a neziskovými organizacemi spustilo Národní plán doučování. Jde o dlouhodobý program, jehož cílem je pomoci zmírnit negativní dopady výpadku prezenční výuky v důsledku pandemie COVID-19. Proč?
 Pandemie COVID-19 zasahuje do režimu vzdělávání na českých školách již bezmála jeden a půl roku.
 Výluka prezenční výuky nejen že negativně zasáhla do dosavadních studijních návyků a vzdělávání všech žáků, ale zvýšila rozdíly mezi školami a jednotlivými žáky, zatímco jedněm prospěla nebo je alespoň příliš nezasáhla, u jiných se vzdělávací výsledky zhoršily.
 Ne všechny děti také měly dostatečné zázemí a podmínky pro plnohodnotné zapojení: Dle šetření České školní inspekce bylo žáků, kteří se do výuky nezapojili téměř nebo vůbec, okolo 10 000.
 Podle dalších studií (CERGE-EI) se studijní výpadky vedle prohlubování nerovností promítnou i do budoucích výdělků dotčených žáků a tím i do vysokých ztrát veřejných rozpočtů.
 Plán doučování je pomocnou rukou pro žáky, které neměli dostatečné podmínky, chyběla jim technika, podpora.

Jak je to financováno?
 Celkem bude rozděleno cca 250 milionů Kč na období září–prosinec 2021 a další 1 mld. Kč z Národního plánu obnovy pro období 01/2022 až 06/2023.