pátek, 17 leden 2020 08:51

Dětské dopravní hřiště

Ve čtvrtek 16. ledna vyrazili žáci 5.C do Krásného Března na dětské dopravní hřiště. Užili si cestu vlakem, poznali další kout naší země a seznámili se s prací dopravní policie. V učebně jim dopravní policistka ujasnila pozici chodce a cyklisty v dopravě, jejich povinnosti, ale i práva. Děti se v jiném prostředí seznamovaly se základy bezpečnosti na silnici. Bude se jim to v životě jistě hodit.

pátek, 10 leden 2020 18:46

Exkurze v děčínské firmě RYKO

19 žáků 9. ročníku, kteří uvažují o technickém vzdělání, se zúčastnilo exkurze ve firmě RYKO a. s. Děčín. Žáci byli poučeni o bezpečnosti, obdrželi ochranné přilby a prošli si jednotlivá stanoviště této firmy. Dozvěděli se, že firma funguje od roku 1871. Orientuje se na opravy nákladních železničních vagónů. Během prohlídky žáci viděli, jak zaměstnanci prováděli údržbu odstavených vozů, prohlídku a úpravu dvojkolí, podvozků. Byli svědkem měření a čištění jednotlivých částí nákladních vagónů. Dozvěděli se, že ve firmě pracuje přes tři sta zaměstnanců v Děčíně i na odloučených pracovištích, že firma je schopna opravu i údržbu zajistit i mimo areál. Dále žáci získali informace o možném uplatnění technických učebních oborů, že práci ve firmě RYKO mohou najít i dívky, které by našly uplatnění v ekonomickém či obchodním úseku.

Ve čtvrtek 19. 12. jsme navštívili firmu Rautis v Poniklé v Krkonoších, která vyrábí vánoční ozdoby z ručně foukaných skleněných perel už od počátku 20. století. Prošli jsme celou výrobou. Viděli jsme foukání skla do různě velkých forem, jejich vnitřní stříbření roztokem, vnější barvení a ruční domalovávání a zdobení třpytkami. Na závěr jsme měli možnost spatřit tvorbu různých tvarů ozdob pomocí drátků. Abychom však jen nepozorovali, ve vánoční dílně si každý z nás vyrobil dle své fantazie vánoční hvězdu, která rozsvítila vánoční stromečky u nás doma.

čtvrtek, 26 prosinec 2019 10:57

Besedy se staršími spolužáky v 9.A a 9.B

Žáci z bývalého devátého ročníku, v současnosti žákyně Gymnázia Děčín a žáci VOŠ a SPŠ strojní, stavební a dopravní v Děčíně, navštívili v pátek 13. prosince 2019 žáky současné 9.A a 9.B, aby své mladší kamarády informovali o zkušenostech se studiem v prvním ročníku střední školy. Formou besedy se žáci devátého ročníku dozvěděli informace potřebné k přípravě na jednotné přijímací zkoušky z českého jazyka a matematiky, vrstevníci jim poradili, čeho se vyvarovat, co je potřeba si ohlídat. Dále se mluvilo o adaptačním kurzu pro první ročníky na středních školách, o požadavcích středních škol na znalosti jednotlivých předmětů, o způsobu, jak získat levně požadované učebnice.

čtvrtek, 21 listopad 2019 08:50

Exkurze 9.B v ČNB

Dne 19. 11. se žáci 9. B zúčastnili exkurze v ČNB, která se nachází v Paze 1, v ulici Na příkopě. Po zhlédnutí dvou krátkometrážních filmů o historii této instituce jim byla umožněna prohlídka trezoru, ve kterém je nainstalována výstava různých exponátů. NB je orgánem pro řešení krize bank, minimalizuje dopady na ekonomiku a finanční systém. Stará se, aby byla obnovena životaschopnost celé společnosti

středa, 13 listopad 2019 11:21

Přijímací řízení 2019/2020

Vážení zákonní zástupci a žáci,

tak, jak jsem slíbila na včerejších třídních schůzkách, které proběhly od 16 hodin v aule naší školy, vložila jsem do přílohy tohoto článku prezentaci k přijímacímu řízení na střední školy pro tento školní rok. Najdete v ní informace i termíny.

Hezký den.

Mgr. Lucie Plechatá, výchovná a kariérová poradkyně

středa, 23 říjen 2019 09:34

Porcelánka Dubí - 6.A, 6.B

Dne 22. 10. 2019 se třídy 6.A a 6.B zúčastnily exkurze v porcelánce Dubí. Exkurze byla rozdělena na část teoretickou a praktickou. Během teoretické části děti absolvovaly s průvodkyní prohlídku celé továrny, během níž si mohly detailně prohlédnout výrobu porcelánu. V praktické části pak děti dostaly hrníčky, které si mohly podle libosti ozdobit různými samolepkami a následně předat na vypálení. Hotové vypálené hrníčky obdržíme od porcelánky přibližně za 14 dní. Na závěr si děti ještě odběhly do obchůdku s porcelánem, který se nacházel přímo v areálu porcelánky, kde si mohly nakoupit nějaké suvenýry. Výlet do porcelánky se nám moc líbil a už teď se těšíme na další exkurze.

Fotky z exkurze: https://photos.app.goo.gl/TTtABBXwwPygbS68A

neděle, 13 říjen 2019 19:54

Exkurze ve Štěchovicích

Dne 23. 9. se obě osmé třídy vydaly do ŠVP v Cholíně. Cestou jsme navštívili vodní elektrárnu ve Štěchovicích.

Rozdělili jsme se do skupin a postupně absolvovali prohlídku celého vodního díla.

Dozvěděli jsme se mimo jiné spoustu zajímavostí o technickém vybavení a historii tohoto objektu.
Vodní dílo Štěchovice bylo budováno v letech 1938 až 1947. Betonová přehrada s žulovým obkladem je 22,5 m vysoká a 120 m dlouhá. K vodnímu dílu patří i plavební komora, která překonává rozdíl mezi horní a spodní hladinou 19,10 m a je ojedinělá ve střední Evropě.

Hlavním účelem je regulace odtoku vody ve Vltavě. Součástí díla je také plavební komora pro lodě do výtlaku 1000 t, překonávající rozdíl hladin 20,1 m.

K výrobě elektrické energie slouží vodní elektrárna Štěchovice I s dvěma Kaplanovými turbínami.

Součástí prohlídky byly tři krátké filmy o budování tohoto vodního díla, připomenuty byly i další vodní elektrárny u nás a také složitá situace za povodní v r. 2002. Exkurze byla velmi zajímavá a moc se nám líbila.

virtuální prohlídka