^Nahoru
Vážení rodiče,
Zápisové lístky budou vydávány výchovnou poradkyní v následujících termínech, 11. 3. a 18. 3. 2020 od 9.00 do 12.00 a od 12.30 do 16.00.
Zápisový lístek potřebují všichni uchazeči o studium na střední škole, aby potvrdili střední škole svůj zájem o přijetí v případě, že budou na střední školu přijati. Zápisový lístek musí vyzvednout pouze zákonný zástupce proti podpisu.
Mgr. Lucie Plechatá, výchovná poradkyně
Zpestřit si adventní čas zajímavou činností je už pro sedmáky tradicí. Loni jsme obdarovali opuštěná zvířata v děčínském útulku, letos jsme na školní zahradě ustrojili vánoční strom pomocí jablíček a mrkví. Dárkem pro nás se stal vánoční výlet. Ve čtvrtek 19. 12. jsme navštívili firmu Rautis v Poniklé v Krkonoších, která vyrábí vánoční ozdoby z ručně foukaných skleněných perel už od počátku 20. století. Prošli jsme celou výrobou. Viděli jsme foukání skla do různě velkých forem, jejich vnitřní stříbření roztokem, vnější barvení a ruční domalovávání a zdobení třpytkami. Na závěr jsme měli možnost spatřit tvorbu různých tvarů ozdob pomocí drátků. Abychom však jen nepozorovali, ve vánoční dílně si každý z nás vyrobil dle své fantazie vánoční hvězdu, která rozsvítila vánoční stromečky u nás doma.
V druhé části dne jsme se vnořili do podzemí Bozkovských dolomitových jeskyní. Obdivovali jsme krásu podzemních prostor a popustili uzdu své fantazii při pohledu na krápníkovou výzdobu. Očistili jsme své plíce, zamávali jsme spícímu netopýrovi a užívali si zeleného třpytu největšího podzemního jezera u nás.
Mnoho štěstí, zdraví, lásky a spokojenosti v novém roce 2020 přejí všem sedmáci.
V úterý 17. prosince 2019 jsme se opět sešli na tradičních vánočních trzích, které každý rok pořádá ZŠ Dr. Miroslava Tyrše. Letos neproběhly na půdě školy, ale žáci prodávali své výrobky ve stáncích na Masarykově náměstí u vánočního stromku. Počasí nám přálo, a tak se žáci radovali ze setkání s rodiči, kteří si přišli užít vánoční atmosféru se svými dětmi. Přidali se i cizí kolemjdoucí občané města, které přilákalo ke stánkům a stromečku nejen vystavené zboží, ale i vánoční vystoupení žáků ZŠ Dr. Miroslava Tyrše.
Ve čtvrtek 14. 11. si žáci celé školy v rámci projektového dne k 17. listopadu 1989 připomněli 30. výročí pádu komunistického režimu. V improvizovaném muzeu si prohlédli výstavku hraček, odznaků, peněz, předmětů denní potřeby, učebnic a dobového tisku z čtyřicetileté éry totalitního režimu. Navštívili jednu ze dvou promítacích místností, kde pracovali s dobovými dokumenty. Zatímco žáci osmého a devátého ročníku vytvářeli vzdělávací panely a pracovní listy pro mladší spolužáky, sedmáci se s událostmi listopadových dní sametové revoluce seznamovali v děčínském muzeu. Po návratu využili vytvořených panelů a pracovních listů ke skupinové práci a na závěr v aule všichni zhlédli dokument Jak to říct dětem a debatovali se spoluautorkou Taťánou Markovou.
Od roku 2014 připravují děčínští skauti historickou soutěž „Poznej své město“ pro žáky sedmých a osmých tříd. Letos naši školu reprezentovaly dva týmy ze sedmých tříd. Každý tým si vylosoval jednu ze čtrnácti tras s 12 zajímavými objekty. Žáci museli k objektům dorazit, na místě se dozvěděli zajímavosti z historie domu, pomníku, sochy apod. a museli splnit vždy tři úkoly. Týmy tak prošly centrum Podmokel, vyšplhaly na Pastýřskou stěnu či navštívily odlehlé části města. Po několikahodinovém putování začalo sčítání bodů na atletickém hřišti. Výsledek nás potěšil, tým 7.B získal třetí místo a nezahanbil nás ani tým 7.A, který se umístil na místě pátém . Žákům děkujeme za vzornou reprezentaci školy.
V úterý 24. 9. 2019 žáci 7.A a 7.B společně navštívili v rámci historické exkurze památný Vyšehrad. Nejprve se seznámili se základními historickými fakty, které mapují nejstarší osídlení Vyšehradu až po současnost. Potom se rozdělili do 12 družstev a pomocí návodných otázek plnili nejrůznější úkoly v areálu Vyšehradu. Ukázalo se, že orientovat se v plánku není tak snadné, jak se na první pohled zdálo. Nakonec však všichni dorazili na správná stanoviště, kde pracovali s textem pověstí, vyhledávali informace u soch, na vyhlídce a historických budovách. V závěru také navštívili slavný vyšehradský hřbitov a poklonili se u hrobů českých velikánů.
Řádíme ve vodě, někteří si uhnali mořskou nemoc z jízdy na šlapadle, vrháme se z hradeb do mořského příboje a naše umělecká akrobacie na přímořském molu vzbuzuje pozdvižení. K vylovení mořské fauny používáme nejen sportovní náčiní, ale někteří z nás obětovali při lovu mořských ježků i vlastní končetiny. Po pobytu na slunci se měníme v živé sněhuláky. Ládujeme se zmrzlinami, až se nám dělají boule za ušima. Sport, koupání a laskominy, to je naše zábava.
6.A, 6.B a 9.A zdraví z Chorvatska
Vážení rodiče,
jak jistě víte, 7. května se na pozemku naší školy konal Velký projektový den pro druhý stupeň na téma Volba povolání, který byl realizován v rámci projektu Škola pro všechny. Nacházelo se zde 16 stanovišť, které děti z 6. až 8. ročníků procházely v desetičlenných skupinkách. Na každém stanovišti se děti mohly dozvědět veškeré informace o každém z povolání, např. jaké musí mít člověk vlastnosti a dovednosti, aby mohl vykonávat dané povolání nebo jaké vzdělaní je potřeba. Mimo jiné si děti mohly vyzkoušet jeho praktickou stránku. Na stanovišti zedníka dostali žáci možnost postavit zeď a štukovat, stanoviště elektrikáře bylo rozděleno na tři pracoviště, na kterých byla předváděna elektrotechnická schémata, základní elektrické obvody, elektromagnety a elektromotory. U stavebního technika si vyzkoušeli navrhnout na počítači vlastní dům se zahradou. Dále se zde prezentovaly profese jako hasič, bankéř, zahradník, bubeník, masér, tlumočník, zdravotní sestra a další. Bylo tu také stanoviště pracovníka infocentra, které se nám zdálo zajímavé a pro děti důležité. Děti zde pracovaly s mapou, což se jim může hodit, a s letáčky, na kterých byly různé informace o Děčíně a okolí, ale také o blízkém Německu. My deváťáci jsme mapovali celé dění nebo jsme pomáhali mladším spolužákům na stanovištích.
https://www.youtube.com/watch?
Za redakční tým 9. r.: Kristýna Matajová, Petr Cikán, Ester Zelenková, Jakub Mujabašič
V rámci projektu Škola pro všechny všechny třídní kolektivy absolvují tzv. Malý projektový den. Žáci 6.B ve čtvrtek 28. 2. 2019 navštívili interaktivní besedu v IPS při Úřadu práce v Děčíně. V první části pracovali samostatně. Vybrali si z nabízených karet jednu a rozhodli se, kterou profesi jim připomíná. Na připravený pracovní list název profese zapsali. Potom se snažili pomocí návodných otázek profesi popsat (zvuky, vůně, oblečení, prostředí). Na konci první části každý žák popsal profesi (odpovědi na otázky z pracovního listu) a spolužáci hádali profesi. Nejúspěšnější byli odměněni.
V druhé části se žáci rozdělili do týmů. Každý tým obdržel nějaké pracovní prostředí (obchodní centrum, rodinný dům, továrna, nemocnice) a měl vymyslet co nejvíc profesí, které se stavbou souvisejí (postavili ji, pracují zde nebo v okolí). Svou práci prezentovali ostatním skupinám a zdůvodňovali svou volbu. Z nabízených obrázků pracovních prostředků vybrali ty, které se hodí k některé z profesí souvisejících s prostředím. Žáci si udělali představu o zaměstnaneckých profesích, pracovním prostředí, pracovních prostředcích apod. Rozšířili si povědomí o neznámých profesích.
V úterý 22. 1. 2019 odjely obě šesté třídy do Evropského domu v Praze. Formou interaktivní besedy spojené s interaktivním filmem o Evropské unii si žáci osvojili základní informace o členských státech Evropské unie a jejích institucích. V následující skupinové práci pak prakticky prezentovali své právě nabyté znalosti. Domů si kromě nových informací odvezli také materiály, s kterými budou pracovat v hodinách občanské výuky.
Poslední školní den v roce 2018 jsme se nechtěli cpát vánočním cukrovím a sledovat pohádky či komedie. Naše třída se rozhodla, že vánoční pohodu v kruhu rodinném je třeba přinést i těm, kteří o svůj domov z nejrůznějších příčin přišli. Navštívili jsme Městský útulek pro toulavá a opuštěná zvířata na Starém Městě děčínském. Pejskům i kočičkám jsme přinesli spoustu vánočních dárků – krmivo, pamlsky, deky, prostěradla, pelíšek, vodítko apod. Pozdravili jsme psí kamarády v kotcích, někteří nás vítali zdrženlivě a obezřetně, jiní s nadšením. Na závěr naší návštěvy jsme se dozvěděli, jaké pomůcky se používají při odchytu zvířat. Všem obyvatelům útulku přejeme mnoho štěstí a zdraví v roce 2019.
103 žáků z šestých, sedmých, osmých a devátých ročníků navštívilo v úterý 18. 12. 2018 adventní Míšeň. V nejstarší evropské porcelánce žáci zhlédli krátký dokumentární film v českém jazyce o historii výroby porcelánu a jeho zdobení. Dozvěděli se, že tzv. „cibulák“ vzniká právě zde v 18. st. Následovala prohlídka místností, kde žáci nahlédli do tajemství ručního zdobení porcelánu, spatřili nanášení vzorů, glazury i výrobky před a po výpalu. Přestože zaměstnanci hovoří německy, snažili se doplnit český nahraný komentář i vlastními postřehy. V závěru prohlídky se žáci prošli po prostorách muzea, kde obdivovali vzácné kusy užitkového i dekorativního porcelánu v podobě nádobí, figurek, hodin apod. Po přejezdu pod historickou část města jsme vystoupali k Albrechtsburgu, kde původně manufaktura sídlila. Zde si žáci prohlédli tři patra místností s inventářem, které pro zkoumali na základě výkladu českých audioprůvodců. V samotném závěru dne se žáci prošli historickým jádrem staré Míšně a na adventních trzích ochutnali dětský punč či pověstný bratwurst a další laskominy.
V letošním roce jsme oslavili 100 let od vzniku samostatného Československa. Toto slavné výročí si připomněli i žáci 6. B v úterý 23. 10. 2018. Společně s dalšími spolužáky z naší školy odjeli do Prahy. Na naši třídu čekal interaktivní program na téma Pražské pověsti v Muzeu hlavního města Prahy. Prostřednictvím loutkového představení a interaktivních prvků se žáci seznámili s pěti pověstmi. Krátké příběhy děti provedly po mapě Prahy a seznámily je se slavnou historií. V druhé části dne jsme se prošli po Starém Městě pražském a prohlédli si památky, ke kterým se váží příběhy nejen pražských pověstí, ale také slavné minulosti českého národa.