Deváté ročníky a 7. A letos na ozdravný pobyt zamířila na Pálavu. Po pětihodinové jízdě vlakem jsme hned první den šlapali 8 km z Břeclavi do ATC Apollo u Lednických rybníků. V dalších dnech jsme vyšplhali na kamenného ještěra Pavlovských vrchů, kde kdysi tábořili pravěcí lovci. My jsme se cestou z Pavlova na zříceninu hradu Děvičky kochali nekonečným vinohradem, na každém kroku nás doprovázel zvuk plynových děl plašících hejna špačků. Po prohlídce malebného Mikulova jsme prozkoumali podzemí jeskyně na Turoldu. Prošli jsme se po kolonádě a zámeckém parku v Lednici, vystoupali na exotický Minaret a lodí se svezli až k Janohradu. U Lednických rybníků jsme obdivovali Apollonův chrám či chrám Tří grácií. Cestou do Valtic jsme se zastavili u Dianina chrámu a kaple sv. Huberta. Přišli jsme, viděli jsme a zvítězili sami nad sebou, neboť našlapanými kilometry jsme si občas sáhli až na samotné dno. Odpoledne a večer jsme však rychle nabrali sil na sportování a řádění v kempu.

Kdo by neznal pověsti o Libuši a Přemyslu Oráčovi, o Ctiradu a Šárce či hrdinném Šemíkovi? Právě za těmito národními pověstmi a slavnou českou historií se v úterý 23. 5. vypravili naši žáci 6. ročníku. Kam? Kam jinam než na Vyšehrad. Po krátké procházce Vyšehradem a dějepisném výkladu se rozdělili do družstev a ve skupinách dohledávali historická fakta vztahující se k baroknímu opevnění či románské rotundě sv. Martina a dalším památkám. Pracovali s texty pověstí a anglickou verzí legendy o sv. Václavu. Protože angličtina by měla být jazykem především konverzačním, oslovovali turisty, vyptávali se jich na zemi původu i na pobyt v České republice. Nakonec pátrali na vyšehradském hřbitově po hrobech Boženy Němcové, Karla Jaromíra Erbena, Karla Hynka Máchy, Jana Nerudy či Antonína Dvořáka a mnoha dalších slavných osobností českého národa. Po osvěžující zmrzlině přišlo vyhodnocení a sladká odměna. Příští rok bude určitě pokračovat jejich poznávání Prahy a možná opět formou tandemové výuky.

pondělí, 01 květen 2017 16:54

Veni vidi vici aneb Dámská jízda na zámku

pátek 28. 4. 2017 se pětice vítězek za tří školních kol dějepisné soutěže Historie a současnost Děčínska utkala s dalšími týmy základních škol z Děčína. Dvě z dívek, Barbora Kroupová a Viktorie Strnadová z 8.B, měly možnost si klání vyzkoušet už v loňském ročníku. Zkušenosti předaly i svým kamarádkám – Petře Bartošové z 8.A, Hance Kmochové ze 7.B a Nele Honové ze 6.B. Týmová spolupráce se projevila už při tvorbě plakátu na téma Město Děčín a osvědčila se při kvízu, hádání děčínské osobnosti či stavbě Tyršova mostu. Dívky projevily nejen znalosti, ale i dovednosti a bojového ducha, a proto byly odměněny vítězstvím. Do soutěže jsme se vrátili po delší odmlce před třemi lety, proto jsem hrdá, že „dámská jízda“ se vydařila. Do síně slávy tak k mnoha pohárům za sportovní úspěchy přibude krásné 1. místo i za dějepis, a pak že je historie nuda.

úterý, 09 únor 2016 11:50

Lyžování v rakouských Dolomitech

Od soboty 30.1. do čtvrtka 4.2. si naši žáci 5.A a 6.B užívali sluníčka, sněhu, dlouhých a širokých sjezdovek a hlavně hodně legrace na svazích rakouských Alp. Počasí nám opravdu přálo, jídlo bylo výtečné a lyžování nemělo chybu. Opět jsme se zdokonalili, jak v dlouhých obloucích, tak v carvingu. Uchvátila nás nejen panoramata na vrcholcích těchto velehor, ale i tunel uprostřed sjezdovky zakončený skluzavkou.

Největší radost máme z toho, že se nikomu nic nestalo, všichni jsme si to náramně užili a v ranních hodinách se s úsměvem vítali s našimi rodiči. Obrovské díky patří všem dospělákům, kteří se o nás po celou dobu starali, učili nás, jak překonat strach z výšky, nebát se v kabinkové ani na sedačkové lanovce a v neposlední řadě nás opět mnohému naučili. Bylo to vážně krásné.

Domů se nám většinou nechtělo, ale všechno krásné musí jednou skončit. Tak snad zas někdy ………….Děkujeme