ZŠ Dr. Miroslava Tyrše se již šestkrát podílela na velké akci Tyršův Děčín zorganizováním Tyršovy stezky. Tentokrát netradičně v sobotu 17. září 2022 byla stezka zahájena v prostoru poblíž sochy Dr. M. Tyrše na Smetanově nábřeží. ZŠ Dr. Miroslava Tyrše připravila pro děti a jejich rodiče stezku s deseti stanovišti, na kterých děti plnily různorodé úkoly (sportovní, dovednostní, vědomostní). Za absolvování stezky dostaly děti příjemnou odměnu v podobě velké čokolády Kinder Cards, batohu s logem školy a již tradičního balónku. Stezkou prošlo 244 účastníků, což je moc hezké vysvědčení pro celý pedagogický sbor, který Tyršovu stezku pečlivě a dlouho připravoval.
Filip Zajíček dosáhl velmi cenného úspěchu na Mistrovství Evropy v silovém trojboji, který se konal v Polsku. V disciplíně dřep pokořil světový rekord, vylepšil ho ze 170 kg na 180 kg. Na benchpressu také dosáhl posunu v tabulkách světového rekordu, v tomto případě ze 110 kg na 115 kg. Na mrtvém tahu posunul rekord z 207.5 kg, tento rekord už vlastnil z listopadového mistrovství světa, na 220. A na celkovém součtu, ze 485 kg na 515 kg.
V jeho kategorii, což je 13 - 15 let do 90kg se umístil na 1. místě a v absolutní kategorii, což je mezi všemi věkovými a váhovými kategoriemi, se umístil na druhém místě, což je vynikající úspěch.
Silový trojboj (též powerlifting) je silový sport skládající se ze 3 disciplín: dřep, bench press a mrtvý tah.
Sport je podobný vzpírání, kde také člověk zvedá osu se závažím, avšak v jiných cvicích. Na každou disciplínu má závodník tři pokusy.
Výsledek určuje finální váha, kterou člověk zvedne (součet všech třech disciplín).
K velkému úspěchu s radostí gratuluje i naše ZŠ Dr. M. Tyrše Děčín.
Žák naší školy, Vojtěch Duda, v letošní fyzikální olympiádě výborně reprezentoval naší školu. V okresním kole získal s velkým náskokem prvé místo.
Blahopřejeme a přejeme mu další úspěchy!
V lednu jsme si užili sněhu, bavilo nás stavět z Lega a hlavně jsme dostali svoje první vysvědčení!!!!
Dokumenty zaslané k odsouhlasení a to
- Specifika vzdělávání distančním způsobem - doplněk školního řádu a
- Výroční zpráva 2019 -2020 ZŠ Dr. M. Tyrše
byly přijaty bez připomínek.
Ing. Klíma Miroslav
předseda školské rady
Ředitel školy v novém školním roce zaslal školské radě k prostudování a k připomínkování nové školní dokumenty týkající se
Specifiky vzdělávání distančním způsobem - návrh doplnění školního řádu a
Výroční zprávu za školní rok 2019-2020
Zapsal :
Ing. Klíma Miroslav
předseda Školské rady na ZŠ Dr. M. Tyrše
Dne 1.10. se sešel v novém školním roce náš školní parlament ve složení:
9.A A. Ševčíková, M. Klimešová
9.B V. Budianu, M. Valenta
8.A M. Bartoš, A. Nováková
8.B K. Čičáková, A. Mataj
7.A A. Andrle, M. Ernekerová
7.B B. Luňáčková, E. Rychtecká
7.C L. Tóthová, M. Němec
6.A L. Dropková, A. Dvořáková
6.B J. Drmla, L. Prachová
6.C E. Linhartová, V. Povová
a jako pozorovatelé zástupci pátých tříd:
5.A T. Tupec, A. Volfová
5.B M. Fiala, M. Drmlová
Setkání se uskutečnilo v aule naší školy za přítomnosti pana ředitele J. Broučka, jeho zástupce J. Medka a vedoucího parlamentu M. Klímy.
Po přivítání bylo slovo předáno panu řediteli.
Informace:
1) Úprava výuky TV, HV a zájmových kroužků podle požadavku MŠMT.
2) Akce mimo školu s několikadenním pobytem - nové se zatím neplánují, doběhnou ty, které byly naplánované jako je Řecko, školy v přírodě, lyžařský kurz pro páté ročníky a pod. Nové akce budou záležet na vývoji epidemie.
3) Rekonstrukce školního dvoru - termín realizace posunut z důvodu nutnosti přeložení sítí.
4) Svačiny - pro žáky je opět v jídelně otevřená možnost dopoledního nákupu svačin,
5) Distanční vyučování - pan ředitel zdůraznil (v případě distančního vyučování) povinnost žáků zúčastnit se tohoto vyučování. Jakákoliv absence musí být omluvena od rodičů.
Informace od dětí:
Žáci upozornili na některé drobné technické problémy v jejich třídách.
Závěrem popřál pan ředitel a jeho zástupce všem dětem úspěšný vstup do nového školního roku.
Zapsal:
Ing. Klíma Miroslav
Od pondělí 7. 9. do pátku 11. 9. 2020 se žáci 6.A, 7.A a 7.C zúčastnili cyklo-turistického sportovního kurzu v malebném prostředí Máchova kraje a jeho okolí. V jednotlivých skupinách děti navštívily ať už po svých, nebo na kolech, spoustu krásných míst. Na programu nesměl chybět samozřejmě hrad Bezděz jakožto tyčící se strážce nad snad nejznámějším českým rybníkem - Máchovým jezerem. Dále také zřícenina u nedalekého Jestřebí a místní výborná zmrzlina jako sladká tečka. V plánu byl také hrad Houska, ovšem kvůli technické závadě na jednom z našich jízdních kol jsme až k hradu nedojeli, a zajeli jsme se tedy alespoň podívat na švestkovou alej nějaký ten kilometr pod hradem. Žáci se také vydali do lanového centra v kempu Borný, kde si alespoň ti odvážnější z nich mohli otestovat své dovednosti. Na závěr naše sportovní žactvo zavítalo do muzea Čtyřlístku v nedalekých Doksech a cestou zpět se svezlo na parníku podél břehu Máchova jezera. Během jednom z cyklovýletů jsme museli čelit velmi nepříjemnému momentu, když si jeden z našich malých parťáků přivodil vážné zranění nohy, ale to bohužel někdy ke sportu patří. Věříme, že se dá brzy do kupy! V rámci celého pobytu nás provázelo krásné počasí, což jen přispělo k tomu, že jsme si celých 5 dní velmi užili a těšíme se na další společný výlet.
Odkaz na další fotky: Klikněte zde
Vážení rodiče,
vzhledem k epidemii nemoci COVID-19 byl změněn obvyklý systém zápisu dětí do 1. tříd základních škol. Nově ředitelé základních škol v Děčíně stanovili termín zápisu na dobu od 14. 4. 2020 do 30. 4. 2020. Na základě doporučení MŠMT se zápis bude konat bez přítomnosti dětí a zákonných zástupců ve škole.
Žádosti o přijetí k základnímu vzdělávání se tak budou přijímat prostřednictvím:
V posledním případě je nezbytné domluvit si přesný čas podání žádosti se školou telefonicky, aby nedošlo k vyšší koncentraci a pohybu osob v prostorách školy.
Pokud by bylo podání učiněno pomocí jiných technických prostředků (např. emailem bez uznávaného elektronického podpisu, telefaxem apod.), je nutné jej do 5 dnů ze strany zákonného zástupce potvrdit jedním z výše uvedených způsobů.
Na základě tohoto opatření Vás žádáme o postup dle následujících kroků:
Postup:
Kritéria přijetí:
V případě zapsání většího počtu dětí než je stávající prostorová kapacita školy (tj. otevření dvou prvních tříd v celkovém počtu 56 žáků), budou přednostně přijímány děti dle následujícího kritéria:
- děti s trvalým bydlištěm ve spádovém obvodu školy dle vyhlášky města Děčín.
V případě, že nerozhodne toto kritérium, což je téměř jisté, budou zbývající žáci, které přijmeme do uvedeného počtu, losováni. Komisi pro losování jmenuje ředitel školy.
V případě potřeby osobního kontaktu je kancelář školy otevřená každý pracovní den od 8.00 do 12.00 hodin. Schůzku si, prosím, domluvte na výše uvedených emailových adresách nebo telefonním čísle 731 780 520 (Mgr. J. Medek).
Základní škola Dr. Miroslava Tyrše Děčín II, Vrchlického 630/5, příspěvková organizace, 405 02 Děčín II, Vrchlického 630/5 se zavazuje ke zpřístupnění svých internetových stránek v souladu se zákonem č. 99/2019 Sb., o přístupnosti internetových stránek a mobilních aplikací a o změně zákona č. 365/2000 Sb., o informačních systémech veřejné správy a o změně některých dalších zákonů, ve znění pozdějších předpisů, který provádí Směrnici Evropského parlamentu a Rady (EU) 2016/2102 ze dne 26. října 2016 o přístupnosti webových stránek a mobilních aplikací.
Prohlášení přístupnosti se vztahuje na následující internetové stránky:
Struktura informací na stránkách byla vytvořena podle specifikace W3C HTML 5 a vizuálně naformátována kaskádovými styly (CSS 3) – vzhled stránek a jejich funkčnost jsou podřízeny možnostem handicapovaných uživatelů. Dodržení výše zmíněných norem by mělo zajistit správné zobrazení obsahu stránek ve většině používaných prohlížečů a na většině zobrazovacích zařízení.
Uvedené internetové stránky jsou částečně v souladu s EN 301 549 V2 1.2 a standardem WCAG 2.1 z důvodu nedostatečně přístupného obsahu anebo výjimek uvedených níže.
Na internetových stránkách jsou informace nabízeny i v podobě dokumentů formátu DOC, DOCX, XLS, XLSX a PDF, a to zejména z důvodů, že obsahují typografické prvky a formátování, které webový formát HTML nepodporuje, nebo jsou příliš velké, proto pak doporučujeme jejich stažení. Formáty DOC a PDF jsou také vhodnější pro tisk. K prohlížení těchto dokumentů je možné zdarma stáhnout Word Viewer a Acrobat Reader. V některých webových prohlížečích je integrována aplikace, jež slouží k prohlížení výše uvedených formátů dokumentů.
Redakční systém Joomla může při zpracování testu k „Prohlášení o přístupnosti“ vykazovat jisté chybové hlášky typu „Použití atributů ´alt´ na ´img´ elementech. Tyto informace o názvech obrázků bohužel není možno doplnit, jelikož je použita zakoupená šablona od externího tvůrce pro redakční systém Joomla.
Pro vypracování prohlášení byl použit zákon č. 99/2019 Sb. a metodický pokyn MVČR k tomuto zákonu, normy EN 301 549 V2 1.2 a mezinárodně uznávaný standard Web Content Accessibility Guidelines – WCAG 2.1.
Základní škola Dr. Miroslava Tyrše Děčín II, Vrchlického 630/5, příspěvková organizace, 405 02 Děčín II, Vrchlického 630/5 má za cíl, aby jím spravované internetové stránky byly přístupné všem jejím uživatelům, a to na základě principů přístupnosti (vnímatelnost, ovladatelnost, srozumitelnost a stabilita). Kontakt je:
Základní škola Dr. Miroslava Tyrše Děčín II, Vrchlického 630/5, příspěvková organizace
405 02 Děčín II, Vrchlického 630/5
telefon: 412 516 547, 775 344 397
e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
V případě, že Vám nebyla poskytnuta odpověď, nebo poskytnutá odpověď je neadekvátní či neuspokojivá v souvislosti s Vaší žádostí či oznámením ohledně přístupnosti internetových stránek nebo webové aplikace, kontaktujte příslušný orgán pro prosazování práva:
Ministerstvo vnitra, odbor eGovernmentu
náměstí Hrdinů 1634/3, 140 21 Praha 4
e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Tyto internetové stránky provozuje Základní škola Dr. Miroslava Tyrše Děčín II, Vrchlického 630/5, příspěvková organizace, 405 02 Děčín II, Vrchlického 630/5. Internetové stránky využívají redakční systém Joomla. Trnto redakční systém se řadí k jedněm z nejpopulárnějších Open Source redakčních systémů (angl. zkratka CMS) vůbec. Je licencován pod GNU General Public License.
Správcem veškerého obsahu je Základní škola Dr. Miroslava Tyrše Děčín II, Vrchlického 630/5, příspěvková organizace se sídlem 405 02 Děčín II, Vrchlického 630/5. Veškeré osobní údaje návštěvníků internetových stránek, které jsou prostřednictvím těchto internetových stránek poskytovány, jsou spravovány výlučně správcem obsahu webu.
Provozovatel redakčního systému, jakožto zpracovatel osobních údajů tímto prohlašuje, že jsou osobní údaje zpracovávané v jí provozovaném redakčním systému dostatečně zabezpečeny proti ztrátě a úniku a zároveň prohlašuje, že neposkytuje žádné zpřístupněné osobní údaje třetím osobám.
Dne 22. 10. 2019 se třídy 6.A a 6.B zúčastnily exkurze v porcelánce Dubí. Exkurze byla rozdělena na část teoretickou a praktickou. Během teoretické části děti absolvovaly s průvodkyní prohlídku celé továrny, během níž si mohly detailně prohlédnout výrobu porcelánu. V praktické části pak děti dostaly hrníčky, které si mohly podle libosti ozdobit různými samolepkami a následně předat na vypálení. Hotové vypálené hrníčky obdržíme od porcelánky přibližně za 14 dní. Na závěr si děti ještě odběhly do obchůdku s porcelánem, který se nacházel přímo v areálu porcelánky, kde si mohly nakoupit nějaké suvenýry. Výlet do porcelánky se nám moc líbil a už teď se těšíme na další exkurze.
Fotky z exkurze: https://photos.app.goo.gl/TTtABBXwwPygbS68A
Milí rodiče, rádi bychom se pochlubili zpracovaným videem z turnaje florbalových akademií, kterého se většina malých dětí z naší školy zúčastnila. Turnaj se nám moc líbil a věřím, že i Vám.
Zároveň bychom Vám chtěli poděkovat za vaši důvěru, kterou jste v nás vložili, a děti postrčili k prvnímu florbalovému kroku. Florbalové akademie však fungují jen pro 1. – 2. třídu. Pokud vaši ratolest florbal baví, je možnost udělat druhý florbalový krok a přihlásit ho do florbalových kategorií přímo do florbalového klubu. Veškeré informace Vám dojdou na email během první poloviny června. V případě zájmu jsme na telefonu a emailu. (Tomáš Štěpánek, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., 775862628)
Ing. Tomáš Štěpánek
Na přelomu září a října žáci druhých tříd vyrazili řádit do Krkonoš. Ubytovaní jsme byli v penzionu Vápenka v Horních Albeřicích. Celým pobytem nás provázelo téma Harryho Pottera, které děti moc bavilo. Při poznávání krás našeho pohoří jsme navštívili a prošli stezku korunami stromů, navštívili lanové centrum a projeli se vláčkem Úpáčkem. Celý pobyt se velmi vydařil!
Na drumbeny = speciální bubny vyrobené z recyklovaného papíru a překližky si spolu s lektorem Zdeňkem Rolerem zahráli žáci 3.A+B.
Před prodlouženým víkendem u prvňáčků zavoněla skořice a jablíčka. Děti si donesly z domovů jablka a škrabky a s neskrývaným nadšením se pustily do práce. Každý si oloupal a nastrouhal své jablíčko, všichni přiložili ruku k dílu, když se zadělávalo těsto, vymazával plech i připravovala drobenka. Výsledkem našeho dvouhodinového snažení byl skvělý koláč a dva jablečné záviny. Po obojím se jen zaprášilo. K ochutnání nezbylo, ale jak nám to šlo, se podívat můžete!
Jedním z nejdůležitějších úkolů každého prvňáčka je naučit se číst. Aby se nám písmenka lépe pamatovala, cvičíme je různými způsoby. Podívejte se na jeden z nich. Jak se nám dařila naučená písmenka tvarovat z modelíny. Pro někoho hračka, někomu se až z uší kouřilo. J
Dne 6.6.2017 se vypravili žáci 3.A, 3.B a 3.C na výlet do Muzea civilní obrany v Ústí nad Labem.
Pro děti zde byl připraven zajímavý program na šesti stanovištích. Postupně se všichni seznámili s historií naší armády, základy zdravovědy, protichemickou obranou, jak se zachovat v případě evakuace. Prohlédli si kryt a také si vyzkoušeli střelbu.
Děti si akci opravdu užily a protože nám přálo i počasí, budou jistě na tento zážitek dlouho vzpomínat.
V říjnu jsme se učili různé druhy ovoce. Děti se seznamovaly s ovocem, které znají ze svých zahrádek a roste u nás, ale také různé druhy cizokrajného ovoce, které znají z obchodu. Třídili jsme obrázky, vysvětlovali, kde jednotlivé ovoce roste, hráli různé hry. Nejvíce zábavný byl však ovocný den, kdy si měly děti přinést různé druhy ovoce z domova na společnou ochutnávku. Vysvětlovali jsme si jak je ovoce zdravé a jak důležité místo má v našem jídelníčku a pak ochutnávali a ochutnávali. Na závěr jsme si zahráli hru se zavázanýma očima a děti měly poznat o který druh ovoce se jedná, musely zapojit všechny smysly, aby určily správně. Vítěz, který rozpoznal všechno ovoce dostal na závěr sladkou odměnu. Tento den se nám moc líbil a navázal na další téma a tím je zelenina.
Přišel podzim, který je velmi pestrobarevný a proto i my v přípravném ročníku, jsme začali vyrábět výrobky s podzimní tematikou. Vždy jsme s tím spojili i nějakou příhodnou básničku, jako například básnička Ježek, Jablíčka a písně Vyletěl si pyšný drak, nebo Vítr klepe na jablíčko., V lese jsme si nasbírali krásné barevné listy a spoustu přírodnin a tak nám šla práce hezky od ruky. Nejvíce se nám líbilo vyrábět skřítka Podzimníčka a létajícího draka. Myslím. že se nám podzimní výzdoba třídy povedla a při povídání o podzimu je nám hned jasné, které symboly do podzimu patří.
Letos do naší přípravné třídy chodí 11 dětí. Už jsme se stačili seznámit a zjistit, co bude potřeba zlepšit a zdokonalit, ještě než půjdeme do 1. třídy. Velké problémy nám dělá správná výslovnost a tak jsem se zaměřila na logopedickou prevenci, kterou provádím každý den po vyučování individuálně. Je nutné se správné výslovnosti věnovat nyní intezivně, protože pokud jde dítě do první třídy a neumí správně vyslovovat, mívá častěji problémy se čtením a následně s psaním. Každý den proto začínáme den s logoped. chvilkou, kdy se snažíme rozdýchat a rozhýbat mluvidla. Správně nahlas vyslovujeme říkanky, zaměřené na určitou hlásku a zpíváme. Děti zpívají velmi rády a proto se mnohdy odstraní stud a aniž by si uvědomovaly, tak hravou formou správně vyslovují. Často se doprovázíme na hud. nástroje a děti si tak rozvíjejí fonematický sluch. Děti se už naučily spoustu nových písniček a tanečků.
Od září do prosince 2013, probíhal v přípravném ročníku projekt (Logopedické hrátky). Děti zde měly možnost se každodenně rozvíjet nejen po řečové stránce, ale i celkově rozvíjet svou osobnost. Díky spec. logopedickým pomůckám, jsem měla možnost s dětmi více rozšiřovat jejich řečový projev. Do projektu byli zapojeni také rodiče žáků a musím říct, že se mé představy o lepší spolupráci s rodiči naplnily. Výstupem pak byly 2 vystoupení (říjen, prosinec), kde děti předvedly, co se během výuky naučily. Celkově hodnotím projekt jako velmi přínosný.
Mgr. Kamila Broučková Bartůšková
V termínu 7. – 16. června uspořádala ZŠ Dr. Miroslava Tyrše Děčín již tradiční sportovní kurs v Itálii v letovisku Martinsicuro na Palmové riviéře.
Ubytováni jsme byli ve vybavených velkých stanech a karavanech. Na pláž stačilo ujít 100 m, k dispozici nám bylo i travnaté hřiště a bazén. A novinkou pro nás byli místní animátoři, kteří nám připravili spoustu zábavy během dne i večer.
Ale hlavně jsme jeli pochopitelně k moři a za sportem. Na hřišti a pláži jsme tak absolvovali řadu turnajů v brenbalu, baseballu, fotbalu, lakrosu, volejbalu, freesbee, ringu, samozřejmě také v plavání.
Dopřávali jsme si výbornou italskou zmrzlinu a pizzu. K tomu všemu nám hezky svítilo sluníčko, takže není divu, že domů a zpět do školy se nikomu moc nechtělo.
Grazie, ciao Italia!!!
Naše škola se účastní projektu Ovoce do škol, v rámci kterého je dětem 1. – 5. ročníků dodáváno zdarma čerstvé ovoce, zelenina či 100% džusy. Rádi bychom Vás touto cestou o projektu více informovali.
Projekt Ovoce do škol probíhá v České republice již čtvrtým rokem ve spolupráci s Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy, Ministerstvem zdravotnictví a Ministerstvem zemědělství. Za provádění projektu je zodpovědný Státní zemědělský intervenční fond, Oddělení pro cukr, ovoce a zeleninu, Ve Smečkách 33, Praha 1. V tomto školním roce se projektu účastní více než 416 tisíc dětí, což je 92 % všech dětí na prvním stupni. Cílem projektu je vytvářet lepší stravovací návyky u dětí, bojovat proti narůstající dětské obezitě a podporovat zvýšení spotřeby ovoce a zeleniny u dětí.
V rámci projektu vznikly internetové stránky www.ovocedoskol.szif.cz , kde můžete nalézt zajímavé informace nejen pro školy (schválení dodavatelé, dodávané produkty, informativní příručka pro školy), ale také informace pro rodiče, děti a dodavatele.
Číslo účtu pro placení obědů a poplatků za školní družinu je 11133431/0100.
Veškeré ostatní platby např. zájezdy, školy v přírodě atd. se platí na účet elektronické pokladny 115-5610380277/0100.
Název: Základní škola Dr. Miroslava Tyrše Děčín II, Vrchlického 630/5, příspěvková organizace
sídlo: 405 02 Děčín II, Vrchlického 630/5
Právní forma: příspěvková organizace
IČO: 72 74 35 73
412 51 65 47, 775 34 43 97
412 51 74 68, 777 62 19 49
731 78 05 20
605 16 74 49
774 34 43 92 (1. a 2. oddělení)
412 51 74 69 (3. a 4. oddělení)
775 34 43 96
412 51 65 47 provolba 19
412 51 65 47 provolba 16
412 51 74 70
775 86 67 55
774 34 43 91
uuimkzu
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
http://www.zsvrch.cz/
http://www.zstyrs.cz
78 – 5247870297/0100
115-5610380277/0100
11133431/0100
Statutární město Děčín
Sídlo zřizovatele: Mírové náměstí 1175/5 405 02 Děčín IV Kraj: Ústecký IČ: 261 238 Telefon: 412 593 111 Web: http://www.mmdecin.cz
Znovu otevíráme úspěšný přípravný ročník vedený speciálním pedagogem pro děti v posledním roce před zahájením školní docházky nebo s odkladem školní docházky.
Dle nové legislativy lze do přípravné třídy zařadit děti s odkladem školní docházky i bez odkladu školní docházky.
Další informace informace o přípravné třídě naleznete v přílohách článku.
Díky Nadaci ČEZ keramická dílna naší školy i nadále vzkvétá. S úspěšným projektem "Keramickou tvorbou k harmonizaci osobnosti" jsme získali 64.000,- Kč, které nám umožnily vybavit dílnu krásným dřevěným nábytkem a nakoupit materiál a pomůcky pro šikovné ruce keramických nadšenců. Velice si vážíme této podpory, bez níž by dílna ani nevznikla - děkujeme!
ZŠ Dr. Miroslava Tyrše Děčín se zapojila jako jedna z dvaceti základních škol v Ústeckém kraji do projektu „Otevřená škola“.
Nadané děti, nebo naopak děti s tělesným postižením či nemocní školáci budou moci zvládat vyučování ve stejném čase, a přitom přizpůsobené jejich momentálním možnostem a stupni intelektu. Projekt „Otevřená škola“, který se rozjíždí v rámci Ústeckého kraje, postupně zavede do školství elektronické metody vzdělávání tak, aby se vyrovnaly extrémní rozdíly, jež někdy mezi žáky v jedné třídě jsou. Cílem projektu je především: rozvoj individuálního potenciálu a tvořivosti žáků, a to využíváním nových technologií ve vzdělávání, a rozvoj dnes tak často omezené spolupráce ve vztahu mezi učitelem a žákem.
Naše ZŠ Dr. Miroslava Tyrše Děčín se zapojila do projektu s názvem Komunitní škola.
Jedním z úkolů je naučit komunikovat děti mezi vrstevníky, staršími spolužáky, ale i s dospělými – učiteli i rodiči. Děti by se měly naučit posoudit své schopnosti, umět přijímat chválu i kritiku, nebát se nabídnout své schopnosti a dovednosti, a tak se spolupodílet na plnění zadaných úkolů ve své skupině.
Začali jsme rozhovorem na téma, proč je důležitá spolupráce mezi lidmi ve skupině (např. vedoucí jídelny potřebuje paní kuchařky na vaření; pomocné kuchařky na mytí nádobí, zásobovače, který přiveze potraviny; opraváře, když se rozbije některý ze strojů atd.). Potom jsme si takovou spolupráci vyzkoušeli. Zadání úkolu znělo:
V pátek 26. února se na ZŠ Dr. Miroslava Tyrše v Děčíně uskutečnil projektový den. Tentokrát pod názvem Pověsti regionu. V tomto školním roce šlo již o druhou akci podobného typu. Žáci i učitelé byli s předstihem informováni, takže se všichni stihli kvalitně připravit. Ti nejmenší se seznámili s klasickými pověstmi, které se váží na Děčínsko. Malovali Ovčí můstek přes Jílovský potok, dramatizovali a s loutkami hráli pověsti O modrém světle, O katovně apod. Ti starší si již troufli na dramatizaci složitějších pověstí a jejich realizaci po pečlivém nácviku pak předvedli v aule školy i zvědavým spolužákům. Zde sklidili zasloužený potlesk. A ti úplně nejstarší pak navštívili Muzeum a Státní archiv v Děčíně, kde zhlédli zajímavé expozice a přinesli si mnoho nových poznatků. Vše bylo samotnými žáky zdokumentováno jak fotograficky, tak literárně. Den se vydařil a všem zúčastněným musíme poděkovat za jeho kvalitní přípravu. Všichni si odnesli nějaký nový poznatek o místě svého bydliště, o jeho historii a tradicích v něm. Jistě to nebyl poslední, takto skvěle prožitý den.
Asi málokdo ví, že první březen je dnem komunitních škol. A jelikož i naše škola je zapojena do tohoto programu, vznikl nový projekt pro žáky naší školy. Dne 1. března 2011 tak žáci ZŠ Dr. Miroslava Tyrše Děčín oslavili Mezinárodní den komunitních škol. Jak?
Tento den byl ve znamení zábavy, žáci přišli v maskách a byl pro ně uspořádán maškarní bál. Ti, kteří se na masky necítili, se zapsali do tvůrčích dílen. A dopoledne strávili podle svých představ. Na výběr měli např. dílny výtvarné, keramické, mohli se účastnit zajímavých chemických pokusů, ale i si zahrát florbal či se podívat na anglicky mluvený film. Každý našel svůj kousek zábavy. Za takto uspořádaný den platili žáci dobrovolně desetikorunu.
Tento den se nesl i ve znamení spolupráce s EOA v Děčíně. Studenti zasedali v porotě a hodnotili masky žáků, ale též se podíleli na výběru dobrovolné částky. Naopak i žáci naší školy byli na EOA Děčín pomáhat s vybíráním příspěvků.
Veškerý výtěžek z obou škol bude věnovaný Městskému útulku v Děčíně.
Takže závěrem můžeme prohlásit, že už se všichni těšíme na další pokračování v příštím školním roce.
Prezentaci si můžete stáhnout v příloze.
Projektové dny jsou přípravou pro zahájení provozu komunitně poradenského centra na ZŠ Dr. Miroslava Tyrše.
Dne 28. dubna a 8. června naše škola uspořádala dva projektové dny na téma Public relations - péče o vztahy s veřejností a Fundraising - získávání zdrojů pro rozvoj organizací, které se setkaly s velmi příznivým ohlasem u veřejnosti. Obě akce se konaly díky projektu „Komunitní škola“ a jejich cílem bylo navázat novou spolupráci s dalšími organizacemi v našem městě, protože na podzim letošního roku připravujeme zprovoznění zcela nového regionálního komunitně poradenského centra, které bude sloužit nejen našim žákům, ale i široké veřejnosti. Chceme tak propojit naší školu s širší komunitou v Děčíně, aktivně spolupracovat s dalšími školami, neziskovými organizacemi, sportovními kluby a úřady. Díky uskutečněným projektovým dnům jsme navázali nové vztahy například s obecně prospěšnou organizací České Švýcarsko, sociální firmou Slunečnice, Canis klubem Děčín, mateřským centrem Rákosníček, Pionýrem Děčín, Centrem sociálních služeb v Děčíně, Osobní asistenční službou Děčín a dalšími.
Naše škola je zapojena do projektu Komunitní škola.
Komunitní škola je taková škola, která plní vedle funkce vzdělávací a výchovné i funkci společenského, kulturního a volnočasového centra v jejím okolí (obci) a umožňuje a podporuje aktivní účast všech členů místní komunity při spoluutváření i naplňování této funkce.
Datum zahájení projektu: 1. 1. 2009
Datum ukončení projektu: 31. 7. 2011
Hlavní nositel projektu:
Nadané děti, nebo naopak děti s tělesným postižením či nemocní školáci budou moci zvládat vyučování ve stejném čase, a přitom přizpůsobené jejich momentálním možnostem a stupni intelektu. Projekt „Otevřená škola“, který se rozjíždí v rámci Ústeckého kraje, postupně zavede do školství elektronické metody vzdělávání tak, aby se vyrovnaly extrémní rozdíly, jež někdy mezi žáky v jedné třídě jsou. Cílem projektu je především: rozvoj individuálního potenciálu a tvořivosti žáků, a to využíváním nových technologií ve vzdělávání, a rozvoj dnes tak často omezené spolupráce ve vztahu mezi učitelem a žákem.
ZŠ Dr. Miroslava Tyrše Děčín získává díky evropským penězům větší možnosti ke vzdělávání žáků i dospělých.
V průběhu měsíce května 2010 byla zahájena rozsáhlá výstavba v areálu školy.
Dvě investice v rámci IPRM města Děčína budou pro naši školu znamenat zkvalitnění výuky v jednotlivých oborech:
Projekt „ modernizace učeben ZŠ pro potřeby dalšího vzdělávání“
Získáme nové učebny cizích jazyků, informatiky a ekologie. Učebny budou sloužit nejen pro žáky školy, ale i v odpoledních hodinách pro další vzdělávání všem občanům.
Za účelem větší podpory vzdělávání na základních školách byl MŠMT ČR vyhlášen Operační program Vzdělávání pro konkurenceschopnost (OP VK), který je spolufinancován z Evropského sociálního fondu. Tento program (pro který se lidově užívá název program šablon) by měl přispět k masivní podpoře základních škol a k řešení některých palčivých problémů v základním školství.
Smyslem programu je podpořit rozvoj oblastí, které se dlouhodobě ukazují (např. ve výsledcích mezinárodního šetření typu TIMSS a PISA – tj. mezinárodních projektů, které zjišťují úroveň znalostí a dovedností žáků např. v matematice a dalších přírodních vědách) jako problematické v rámci vzdělávání na základních školách.
Projektu, po splnění podmínek daných v projektové žádosti, se účastní i naše škola, která z předložené nabídky prioritních témat vybrala následující oblasti: