pondělí, 16 září 2019 13:08

Závěrečné vystoupení přípravné třídy

Koncem školního roku jsme si pro rodiče připravili krátké pásmo písní, tanečků a básniček. Ukázali jsme rodičům, co všechno jsme během školního roku zvládli. Děti byly moc šikovné a potlesk rodičů byl pro ně velkou odměnou. Myslím, že rok strávený v přípravném ročníku byl pro všechny velkým přínosem. Věřím, že první třídu zvládnou s úsměvem a se samými jedničkami.

středa, 26 červen 2019 20:35

Cestujeme po Chorvatsku aneb V Zadaru a na Pašmanu

Ve čtvrtek jsme vyrazili za západem slunce do historického Zadaru.

Řádíme ve vodě, někteří si uhnali mořskou nemoc z jízdy na šlapadle, vrháme se z hradeb do mořského příboje a naše umělecká akrobacie na přímořském molu vzbuzuje pozdvižení. K vylovení mořské fauny používáme nejen sportovní náčiní, ale někteří z nás obětovali při lovu mořských ježků i vlastní končetiny. Po pobytu na slunci se měníme v živé sněhuláky. Ládujeme se zmrzlinami, až se nám dělají boule za ušima. Sport, koupání a laskominy, to je naše zábava.

6.A, 6.B a 9.A zdraví z Chorvatska

pátek, 14 červen 2019 08:20

Splněný sen třídy 4. B

V lednu jsme vstoupili do projektu České spořitelny Abeceda peněz. Za vydělané peníze na jarmarku v dubnu jsme si 12. června splnili svůj sen. Navštívili jsme Jump arénu v Ústí nad Labem. Užili jsme si pod vedením trenérů všechny dostupné atrakce. Mnozí z nás se naučili nové triky a moc se nám tam líbilo.

Žáci 4. B

úterý, 21 květen 2019 09:04

Okruh okolo Kvítkova

Blíží se nám konec školního roku a zbývá už jenom pár výletů turistického kroužku. Na ten nedělní, jsme vyrazili do malebné obce Zahrádky u České Lípy. Odtud jsme prošli celkem 13 kilometrovou trasu. Prohlédli jsme si Skleňený vrch, zříceninu hradu Kvítkov, barokní kostel a skalní údolí Peklo. Procházka byla velmi hezká a k tomu nám přálo počasí. Už se opět těšíme na výlet.

Turisté z 5. C a 5.B

Vážení rodiče,

jak jistě víte, 7. května se na pozemku naší školy konal Velký projektový den pro druhý stupeň na téma Volba povolání, který byl realizován v rámci projektu Škola pro všechny. Nacházelo se zde 16 stanovišť, které děti z 6. až 8. ročníků procházely v desetičlenných skupinkách. Na každém stanovišti se děti mohly dozvědět veškeré informace o každém z povolání, např. jaké musí mít člověk vlastnosti a dovednosti, aby mohl vykonávat dané povolání nebo jaké vzdělaní je potřeba. Mimo jiné si děti mohly vyzkoušet jeho praktickou stránku. Na stanovišti zedníka dostali žáci možnost postavit zeď a štukovat, stanoviště elektrikáře bylo rozděleno na tři pracoviště, na kterých byla předváděna elektrotechnická schémata, základní elektrické obvody, elektromagnety a elektromotory. U stavebního technika si vyzkoušeli navrhnout na počítači vlastní dům se zahradou. Dále se zde prezentovaly profese jako hasič, bankéř, zahradník, bubeník, masér, tlumočník, zdravotní sestra a další. Bylo tu také stanoviště pracovníka infocentra, které se nám zdálo zajímavé a pro děti důležité. Děti zde pracovaly s mapou, což se jim může hodit, a s letáčky, na kterých byly různé informace o Děčíně a okolí, ale také o blízkém Německu. My deváťáci jsme mapovali celé dění nebo jsme pomáhali mladším spolužákům na stanovištích.

Za redakční tým 9. r.: Kristýna Matajová, Petr Cikán, Ester Zelenková, Jakub Mujabašič

úterý, 14 květen 2019 19:53

MPD 8.A,8.B aneb Od Klementa ke Škodovce

Žil, byl Václav Klement, ten si pořídil německé kolo, ale to se rozbilo. Když ho však chtěl reklamovat (jak jinak než v rodném jazyce, byl přeci vlastenec), napsali mu, že je nutno žádat reklamaci v němčině. Milý Václav se zdravě naštval a zamířil do české hospody, tam se přeci řeší v Čechách nad půllitrem většina problémů. Postěžoval si pivaři od vedlejšího stolu, aniž by tušil, že jde o technika Václava Laurina. Slovo dalo slovo a v roce 1895 vznikla první česká továrna na bicykly. Od bicyklů přešli pánové k motocyklům, tříkolkám a v roce 1905 už vyjel první automobil. O 20 let později došlo k „sňatku“ s plzeňskou strojírenskou firmou Škoda a z pásových linek dnes v Mladé Boleslavi díky tomu sjíždí 2 500 aut denně. Toto a mnoho dalšího se dozvěděli žáci 8. A a 8. B během malého projektového dne v závodech Auto Škoda, a. s. Nejprve si prohlédli muzeum, kde se seznámili s prototypy bicyklu, motocyklů, tříkolek a automobilů. V kinosále spatřili zprostředkovaně část výroby. V prostorách muzea dohledávali žáci informace do pracovních listů. V druhé části je čekala prohlídka areálu závodu. Měli možnost prohlédnout si část výroby automobilů ve dvou výrobních halách (lisovně a montážní hale), dozvěděli se informace oborech, jejichž absolventi našli zaměstnání v těchto halách, požadavcích na zaměstnance, platovém ohodnocení, pracovních směnách. Žáci byli překvapeni velkou mírou robotizace. Zaujala je především konečná montáž automobilu, na které se podílely týmy sehraných automechaniků, v jejichž řadách nechyběly i ženy. V současné době trvá výroba automobilu 24 hodin. Dále je překvapilo, že si zaměstnanci mohou pronajmout automobil dle svého výběru a zaplatí měsíčně pouze 1 % ceny automobilu, součástí této ceny je i pojištění a veškerý servis, po ročním užívání mohou automobil vrátit a pronajmout si stejným způsobem automobil nový. Žáci se seznámili s uplatněním technických oborů ve firmě Škoda Auto Mladá Boleslav a s možností studia na zdejší střední škole.

pondělí, 13 květen 2019 10:26

Výlet na Schrammstein

Turistický kroužek se opět vydal na výlet. Tentokrát po krásách nedalekého Německa. Minulou neděli jsme vyrazili na skalní útvar zvaný Schrammstein. Čekala nás procházka po krásné krajině Národního parku, a i adrenalin v podobě žebříků, které jsme museli zdolat po cestě nahoru i dolů. Procházku jsme zakončili, v restauraci Stará plynárna ve Hřensku, která je velmi krásně dobově zařízená.