103 žáků z šestých, sedmých, osmých a devátých ročníků navštívilo v úterý 18. 12. 2018 adventní Míšeň. V nejstarší evropské porcelánce žáci zhlédli krátký dokumentární film v českém jazyce o historii výroby porcelánu a jeho zdobení. Dozvěděli se, že tzv. „cibulák“ vzniká právě zde v 18. st. Následovala prohlídka místností, kde žáci nahlédli do tajemství ručního zdobení porcelánu, spatřili nanášení vzorů, glazury i výrobky před a po výpalu. Přestože zaměstnanci hovoří německy, snažili se doplnit český nahraný komentář i vlastními postřehy. V závěru prohlídky se žáci prošli po prostorách muzea, kde obdivovali vzácné kusy užitkového i dekorativního porcelánu v podobě nádobí, figurek, hodin apod. Po přejezdu pod historickou část města jsme vystoupali k Albrechtsburgu, kde původně manufaktura sídlila. Zde si žáci prohlédli tři patra místností s inventářem, které pro zkoumali na základě výkladu českých audioprůvodců. V samotném závěru dne se žáci prošli historickým jádrem staré Míšně a na adventních trzích ochutnali dětský punč či pověstný bratwurst a další laskominy.

neděle, 18 listopad 2018 19:08

Keramické tvoření

Blíží se čas vánoční, proto se v pátek 16. 11. 2018 žáci 6. B vypravili do DDM Březiny, aby se připravili na školní vánoční trhy. Práce s keramickou hlínou rozvíjí kreativitu, což předvedli chlapci i dívky. Vznikala originální výtvarná díla, keramické vánoční svícny v podobě hvězd, zvonků či kaprů. Na závěr nakrmili a pomazlili králíka, morčata, křečka či želvu.

čtvrtek, 15 listopad 2018 21:03

Dělnická prakticky

Ve čtvrtek 15. 11. navštívili naši deváťáci SŠ lodní dopravy a technických řemesel. Žáci byli přivítáni a rozděleni do 4 skupin. Každé skupiny se ujal jeden z učňů a provedl žáky po 4 stanovištích. Na prvním si pomocí vytínače žáci vyzkoušeli vyrazit z měkkého materiálu podložku. Na druhém si na soustruhu vysoustružili kroužek, na třetím si pomocí raznice vyrazili svůj monogram do kovu a na posledním si vyvrtali do měkkého materiálu (teflon) díru na stojanové vrtačce. Na těchto stanovištích si žáci mohli vyzkoušet práci strojírenských oborů. Po přejezdu na výcvikovou loď byli žáci opět rozděleni do skupin a na stanovištích se seznámili s obory lodník, instalatér a zednické a malířské práce. Žáci si vyzkoušeli uvázání uzlů, házeli lanem na pachole, zkoušeli si nastartovat motor, uřízli část obkladu, změřili vzdálenost laserem, malovali obrazec pomocí šablony. Pomocí stříhání a sváření si zkoušeli upravit část potrubí pro rozvody. V průběhu akce měli žáci možnost klást otázky.

čtvrtek, 15 listopad 2018 20:59

Devítky na průmyslovce

V rámci přípravy na své budoucí povolání žáci 9. ročníků pravidelně navštěvují střední školy. V úterý 6. a 13. 11. navštívili VOŠ a SPŠ strojní, stavební a dopravní. Žáci byli přivítáni a výchovnou poradkyní školy byli informováni o střední škole, její historii, studijních oborech, požadavcích k přijetí na studijní obory, průběhu maturitních zkoušek a možnostech uplatnění absolventů maturitních oborů. Ve skupinách si vyzkoušeli přiřadit profese k oborům vyučovaným na průmyslovce. Následoval fyzikální pokus a poté se prošli po praktické učebně. Na závěr proběhla diskuse mezi žáky a zaměstnancem SŠ.

středa, 06 červen 2018 15:18

8.B na školním výletě v Doksech

V úterý 22.5. se žáci 8.B vydali na 4 denní turisticko-poznávací pobyt v Doksech. Navštívili jsme hrad Bezděz,

kde jsme se dozvěděli nejen zajímavé informace o historii hradu a okolí, ale měli jsme také možnost se na Máchův

kraj podívat z hradní věže.

Po vydařené procházce na hrad (ušli jsme téměř 12 km), jsme nezaháleli a hráli jsme přehazovanou, volejbal,

fotbal i florbal. Večer došlo na opékání buřtů, hraní na kytaru a zpívání oblíbených písniček.

Jelikož nám vyšlo počasí, mohli jsme se vydat k Máchovu jezeru a osvěžit se ve vodě. Odvážnější z nás si pak

prověřili své fyzické síly v lanovém parku.

Domů jsme se všichni vraceli s dobrou náladou a se spoustou zážitků.

Odkaz na fotky: Zde kliknout

čtvrtek, 19 duben 2018 16:45

Mazel tov aneb Osmáci v Josefově

Jak číst hebrejskou abecedu, co je to menora či mezuza, to všechno a mnoho dalšího si žáci 8. ročníku mohli vyzkoušet v úterý 17. 4. při návštěvě bývalého pražského židovského ghetta v Josefově. Během návštěvy Židovského muzea formou skupinové práce nahlédli pod pokličku židovské tradiční kuchyně, zkusili si prostřít sváteční stůl při šabatu, sehráli rituál židovské svatby a dozvěděli se další zajímavosti o tradicích židů, kteří se na území Čech usadili v průběhu 9. a 10. st. Součástí historické exkurze byla i komentovaná prohlídka Staronové synagogy, Starého židovského hřbitova, Klausové synagogy a Pinkasovy synagogy.

V úterý 28. 11. se družstvo žákyň naší školy ve složení Kristýna Škodová, Anna Libichová, Ema Mlatečková, Klára Tupcová, Nikola  Rusnáková, Viktorie Špringerová, Barbora Zelená a Anička Procházková zúčastnilo okresního kola v přehazované dívek, které se konalo na ZŠ  Březová. Jedenáct přihlášených družstev bylo rozděleno do tří skupin. Dívky postoupily po třech vyhraných zápasech ve své skupině z prvního místa do finálové skupiny společně se ZŠ Želenice a ZŠ Boletice. Poté, co porazily oba týmy, získaly zcela zaslouženě zlaté medaile a postup do krajského kola.

Dívkám patří velké poděkování za bojovnost, velké nasazení při hře a výbornou reprezentaci školy!

úterý, 31 říjen 2017 07:27

Exkurze do Prahy - 8. ročníky

Dne 17.10. se žáci 8. tříd vydali na exkurzi do Prahy.