neděle, 29 září 2019 21:13

Poznej své město aneb Bronz je náš

Od roku 2014 připravují děčínští skauti historickou soutěž „Poznej své město“ pro žáky sedmých a osmých tříd. Letos naši školu reprezentovaly dva týmy ze sedmých tříd. Každý tým si vylosoval jednu ze čtrnácti tras s 12 zajímavými objekty. Žáci museli k objektům dorazit, na místě se dozvěděli zajímavosti z historie domu, pomníku, sochy apod. a museli splnit vždy tři úkoly. Týmy tak prošly centrum Podmokel, vyšplhaly na Pastýřskou stěnu či navštívily odlehlé části města. Po několikahodinovém putování začalo sčítání bodů na atletickém hřišti. Výsledek nás potěšil, tým 7.B získal třetí místo a nezahanbil nás ani tým 7.A, který se umístil na místě pátém . Žákům děkujeme za vzornou reprezentaci školy.

V úterý 24. 9. 2019 žáci 7.A a 7.B společně navštívili v rámci historické exkurze památný Vyšehrad. Nejprve se seznámili se základními historickými fakty, které mapují nejstarší osídlení Vyšehradu až po současnost. Potom se rozdělili do 12 družstev a pomocí návodných otázek plnili nejrůznější úkoly v areálu Vyšehradu. Ukázalo se, že orientovat se v plánku není tak snadné, jak se na první pohled zdálo. Nakonec však všichni dorazili na správná stanoviště, kde pracovali s textem pověstí, vyhledávali informace u soch, na vyhlídce a historických budovách. V závěru také navštívili slavný vyšehradský hřbitov a poklonili se u hrobů českých velikánů.

středa, 26 červen 2019 20:35

Cestujeme po Chorvatsku aneb V Zadaru a na Pašmanu

Ve čtvrtek jsme vyrazili za západem slunce do historického Zadaru.

Řádíme ve vodě, někteří si uhnali mořskou nemoc z jízdy na šlapadle, vrháme se z hradeb do mořského příboje a naše umělecká akrobacie na přímořském molu vzbuzuje pozdvižení. K vylovení mořské fauny používáme nejen sportovní náčiní, ale někteří z nás obětovali při lovu mořských ježků i vlastní končetiny. Po pobytu na slunci se měníme v živé sněhuláky. Ládujeme se zmrzlinami, až se nám dělají boule za ušima. Sport, koupání a laskominy, to je naše zábava.

6.A, 6.B a 9.A zdraví z Chorvatska

Vážení rodiče,

jak jistě víte, 7. května se na pozemku naší školy konal Velký projektový den pro druhý stupeň na téma Volba povolání, který byl realizován v rámci projektu Škola pro všechny. Nacházelo se zde 16 stanovišť, které děti z 6. až 8. ročníků procházely v desetičlenných skupinkách. Na každém stanovišti se děti mohly dozvědět veškeré informace o každém z povolání, např. jaké musí mít člověk vlastnosti a dovednosti, aby mohl vykonávat dané povolání nebo jaké vzdělaní je potřeba. Mimo jiné si děti mohly vyzkoušet jeho praktickou stránku. Na stanovišti zedníka dostali žáci možnost postavit zeď a štukovat, stanoviště elektrikáře bylo rozděleno na tři pracoviště, na kterých byla předváděna elektrotechnická schémata, základní elektrické obvody, elektromagnety a elektromotory. U stavebního technika si vyzkoušeli navrhnout na počítači vlastní dům se zahradou. Dále se zde prezentovaly profese jako hasič, bankéř, zahradník, bubeník, masér, tlumočník, zdravotní sestra a další. Bylo tu také stanoviště pracovníka infocentra, které se nám zdálo zajímavé a pro děti důležité. Děti zde pracovaly s mapou, což se jim může hodit, a s letáčky, na kterých byly různé informace o Děčíně a okolí, ale také o blízkém Německu. My deváťáci jsme mapovali celé dění nebo jsme pomáhali mladším spolužákům na stanovištích.

Za redakční tým 9. r.: Kristýna Matajová, Petr Cikán, Ester Zelenková, Jakub Mujabašič

úterý 22. 1. 2019 odjely obě šesté třídy do Evropského domu v Praze. Formou interaktivní besedy spojené s interaktivním filmem o Evropské unii si žáci osvojili základní informace o členských státech Evropské unie a jejích institucích. V následující skupinové práci pak prakticky prezentovali své právě nabyté znalosti. Domů si kromě nových informací odvezli také materiály, s kterými budou pracovat v hodinách občanské výuky.

103 žáků z šestých, sedmých, osmých a devátých ročníků navštívilo v úterý 18. 12. 2018 adventní Míšeň. V nejstarší evropské porcelánce žáci zhlédli krátký dokumentární film v českém jazyce o historii výroby porcelánu a jeho zdobení. Dozvěděli se, že tzv. „cibulák“ vzniká právě zde v 18. st. Následovala prohlídka místností, kde žáci nahlédli do tajemství ručního zdobení porcelánu, spatřili nanášení vzorů, glazury i výrobky před a po výpalu. Přestože zaměstnanci hovoří německy, snažili se doplnit český nahraný komentář i vlastními postřehy. V závěru prohlídky se žáci prošli po prostorách muzea, kde obdivovali vzácné kusy užitkového i dekorativního porcelánu v podobě nádobí, figurek, hodin apod. Po přejezdu pod historickou část města jsme vystoupali k Albrechtsburgu, kde původně manufaktura sídlila. Zde si žáci prohlédli tři patra místností s inventářem, které pro zkoumali na základě výkladu českých audioprůvodců. V samotném závěru dne se žáci prošli historickým jádrem staré Míšně a na adventních trzích ochutnali dětský punč či pověstný bratwurst a další laskominy.

čtvrtek, 20 září 2018 20:32

PKTR aneb Šestky na adaptačním kurzu

Přechod na druhý stupeň je pro mnohé šesťáky velkou zátěží, čeká je celá řada novot - učitelé, spolužáci i neznámé předměty. Aby se lépe poznali mezi sebou i s třídními učitelkami a asistentkami pedagoga, odjeli na pár dní do přírody na adaptační kurz do penzionu Relax v Rybništi. Obklopeni lesy Lužických hor a zaliti sluncem babího léta sportovali na hřišti, zvyšovali svou kondičku v týmových závodech, luštili šifry, poznávali stromy, stavěli lesní domky, hráli si na archeology, buldoky, kapitány, rosnatky a hmyz, procházeli evolucí, sváděli dračí zápasy, rozšiřovali si slovní zásobu, poznávali kouzlo geocachingu apod. Při hrách se smazaly rozdíly mezi „áčkem“ a „béčkem“. Šlo přece o to, aby se naučili vzájemně si pomáhat, komunikovat mezi sebou, tolerovat se a respektovat jeden druhého.