úterý, 14 květen 2019 19:53

MPD 8.A,8.B aneb Od Klementa ke Škodovce

Žil, byl Václav Klement, ten si pořídil německé kolo, ale to se rozbilo. Když ho však chtěl reklamovat (jak jinak než v rodném jazyce, byl přeci vlastenec), napsali mu, že je nutno žádat reklamaci v němčině. Milý Václav se zdravě naštval a zamířil do české hospody, tam se přeci řeší v Čechách nad půllitrem většina problémů. Postěžoval si pivaři od vedlejšího stolu, aniž by tušil, že jde o technika Václava Laurina. Slovo dalo slovo a v roce 1895 vznikla první česká továrna na bicykly. Od bicyklů přešli pánové k motocyklům, tříkolkám a v roce 1905 už vyjel první automobil. O 20 let později došlo k „sňatku“ s plzeňskou strojírenskou firmou Škoda a z pásových linek dnes v Mladé Boleslavi díky tomu sjíždí 2 500 aut denně. Toto a mnoho dalšího se dozvěděli žáci 8. A a 8. B během malého projektového dne v závodech Auto Škoda, a. s. Nejprve si prohlédli muzeum, kde se seznámili s prototypy bicyklu, motocyklů, tříkolek a automobilů. V kinosále spatřili zprostředkovaně část výroby. V prostorách muzea dohledávali žáci informace do pracovních listů. V druhé části je čekala prohlídka areálu závodu. Měli možnost prohlédnout si část výroby automobilů ve dvou výrobních halách (lisovně a montážní hale), dozvěděli se informace oborech, jejichž absolventi našli zaměstnání v těchto halách, požadavcích na zaměstnance, platovém ohodnocení, pracovních směnách. Žáci byli překvapeni velkou mírou robotizace. Zaujala je především konečná montáž automobilu, na které se podílely týmy sehraných automechaniků, v jejichž řadách nechyběly i ženy. V současné době trvá výroba automobilu 24 hodin. Dále je překvapilo, že si zaměstnanci mohou pronajmout automobil dle svého výběru a zaplatí měsíčně pouze 1 % ceny automobilu, součástí této ceny je i pojištění a veškerý servis, po ročním užívání mohou automobil vrátit a pronajmout si stejným způsobem automobil nový. Žáci se seznámili s uplatněním technických oborů ve firmě Škoda Auto Mladá Boleslav a s možností studia na zdejší střední škole.

Číst 378 krát
do 1. tříd