středa, 21 září 2011 02:00

Projekt "EU peníze školám"

Za účelem větší podpory vzdělávání na základních školách byl MŠMT ČR vyhlášen Operační program Vzdělávání pro konkurenceschopnost (OP VK), který je spolufinancován z Evropského sociálního fondu. Tento program (pro který se lidově užívá název program šablon) by měl přispět k masivní podpoře základních škol a k řešení některých palčivých problémů v základním školství.

Smyslem programu je podpořit rozvoj oblastí, které se dlouhodobě ukazují (např. ve výsledcích mezinárodního šetření typu TIMSS a PISA – tj. mezinárodních projektů, které zjišťují úroveň znalostí a dovedností žáků např. v matematice a dalších přírodních vědách) jako problematické v rámci vzdělávání na základních školách.

Projektu, po splnění podmínek daných v projektové žádosti, se účastní i naše škola, která z předložené nabídky prioritních témat vybrala následující oblasti:

• Čtenářská a informační gramotnost
  • Individualizace výuky cizích jazyků (anglický jazyk)
  • Individualizace a inovace výuky prostřednictvím digitálních technologií
  • Individualizace a inovace výuky matematiky a dalších přírodních věd

Poskytnuté finanční prostředky budou cíleně investovány v prvé řadě do nákupu informačních technologií ( heslo- každá třída vybavena digitálním projektorem příp. digitálním projektorem a interaktivní tabulí a napojena na internetovou síť). Dále budou finance poskytnuty na učební pomůcky, nákup učebnic a další podporu žáků i pedagogů.

Zlepšení výuky v těchto oblastech bude dosaženo tvorbou a následným používáním nových metodických pomůcek a učebních materiálů vytvářených převážně pedagogickými pracovníky naší školy. Zvýšení účinnosti práce se žáky bude probíhat nejen aktivním využíváním informačních technologií, ale i v některých případech např. individualizací výuky prostřednictvím dělených hodin apod.

Samotná realizace projektu se po přípravné fázi začala uskutečňovat na naší škole od září tohoto roku a bude pokračovat po dobu dvou školních let tj. do června roku 2013.

Ing. Miroslav Klíma

Číst 757 krát