zapis skola

úterý, 01 leden 2019 13:45

Exkurze do porcelánky aneb Adventní Míšeň

103 žáků z šestých, sedmých, osmých a devátých ročníků navštívilo v úterý 18. 12. 2018 adventní Míšeň. V nejstarší evropské porcelánce žáci zhlédli krátký dokumentární film v českém jazyce o historii výroby porcelánu a jeho zdobení. Dozvěděli se, že tzv. „cibulák“ vzniká právě zde v 18. st. Následovala prohlídka místností, kde žáci nahlédli do tajemství ručního zdobení porcelánu, spatřili nanášení vzorů, glazury i výrobky před a po výpalu. Přestože zaměstnanci hovoří německy, snažili se doplnit český nahraný komentář i vlastními postřehy. V závěru prohlídky se žáci prošli po prostorách muzea, kde obdivovali vzácné kusy užitkového i dekorativního porcelánu v podobě nádobí, figurek, hodin apod. Po přejezdu pod historickou část města jsme vystoupali k Albrechtsburgu, kde původně manufaktura sídlila. Zde si žáci prohlédli tři patra místností s inventářem, které pro zkoumali na základě výkladu českých audioprůvodců. V samotném závěru dne se žáci prošli historickým jádrem staré Míšně a na adventních trzích ochutnali dětský punč či pověstný bratwurst a další laskominy.

Přečtěno: 1923 x